Z celkového počtu jich jedenadevadesát uzavřelo sňatek v Klatovech, sedmatřicet v Horažďovicích a osmapadesát v Sušici. Za uplynulý loňský rok řeklo „ano“ celkem dvě stě padesát párů, což znamená, že letošní rok bude zřejmě na počet svatebních obřadů slabší než ten uplynulý.
„Nejčastěji lidé vstupují do manželství v dubnu a červnu, v květnu kvůli známé pověře nemá o svatbu nikdo zájem,“ uvedla Lenka Janoušková, matrikářka klatovského Městského úřadu.

Pověra „Svatba v máji, do roka na máry“ odrazuje snoubence snad po celé republice, ale občas se několik „odvážlivců“, kteří i přesto do manželství v květnu vstoupí, najde. V Horažďovicích oddali na radnici jeden takový pár v předešlém půlroce.
V Sušici jsou zase nejoblíbenějšími měsíci pro sňatky červenec a srpen.
O církevní sňatky je největší zájem v Sušici, celkem se pro ně rozhodlo od ledna osm párů. V Klatovech o něj projevilo zájem šest a v Horažďovicích pět snoubeneckých párů.

Pro vstup do manželství s cizincem se na Klatovsku rozhodlo deset dvojic.
A jaký je průměrný věk novomanželů v našem regionu?
V Klatovech a Sušici se nejčastěji vdávají ženy ročníků 1978 až 1980, muži od roku 1974 do 1979. „U nás zůstává průměrný věk snoubenců zhruba na stejné úrovni. Ženy okolo pětadvaceti let, muži zhruba sedmadvacetiletí,“ informovala matrikářka z Městského úřadu v Horažďovicích Jitka Stulíková.

„Nejstarší nevěsta byla ročník 1948, nejmladší 1988. U mužů byl nejmladší ženich stejně starý a nejstarší byl ročník 1943,“ oznámila Deníku Lenka Janoušková a pokračovala: „Co se týče přijetí mužova příjmení, ve dvou případech si žena ponechala manželovo i své, v dalších dvou případech se každý ze snoubenců rozhodl pro to, že se budou jmenovat každý jako před vstupem do manželství.“