Pivaři na Klatovsku se zlobí. Od listopadu prý budou muset za svůj oblíbený nápoj připlatit. Největší pivovar v zemi – Plzeňský Prazdroj – oznámil, že zvedne cenu o šest až osm procent. Důvodem je prý zdražování sladovnického ječmene.
„ Nepamatuji si, že by se tak často pivo zdražovalo. Dřív se říkalo, že vláda, která dopustí zdražení piva, padne,“ říká Zdeněk Kopřiva z Horažďovic.
„Každé zdražení musí lidem vadit, vždyť je to neúnosné. Letos se zdražuje pečivo, plyn, mléčné výrobky. Kde na to všechno máme brát? Musíme si nakoupit, i když to bude všechno zdražené. Co se týče piva, prostě ho omezím a nebo přejdu na jinou značku. Začínají se ujímat i jiná piva, třeba od menších pivovarů, která jsou cenově přijatelnější,“ říká štamgast a bývalý hostinský Petr Ježek.

Také další pivař Zdeněk Kučera ze Kbela říká, že každé zdražení piva nese těžce.
„Jsem na plzeňské pivo navyklý a jen těžko bych si zvykal na jiné značky. Zůstanu proto věrný Plzni i po zdražení,“ popisuje.
„V poslední době je větší poptávka po lahvových pivech jiných, než plzeňských značek. Docela dobře se prodává Braník, Svijany a další značky,“ říká obchodnice Marcela Brabcová z Klatov.

„Nabereme dostatečné zásoby, takže zdražovat budeme tak od poloviny listopadu. Bude ale záležet na tom, jak rychle zdraží dodavatelé. Pokud ke zdražení dojde, bude to to tak o korunu,“ popisuje jeden z klatovských hostinských.