Žádostí mají dost, do výstavby nových bytů se ale nehrnou. Železnorudským zastupitelům chybí dotace a navíc je město už z dob bývalých zastupitelstev zadlužené.
„Bohužel ne všechny plány dopadly tak, jak představitelé města chtěli. Třeba školu postavenou pro 450 dětí teď nenavštěvuje ani ne dvě stě školáků, další miliony ´spolkly´ čističky v Železné Rudě a Hojsově Stráži.
Navíc řada služeb občanům, jako stavební úřad či matrika, stojí nemalé peníze a stát to nijak nezvýhodňuje,“ potvrdil starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.
Na turistický ruch se už město nemůže příliš spoléhat, důkazem toho je minulá sezona a částečně i letní návštěvnost.
Železnorudští nedávno dostavěli byty v bývalém městském úřadě, ty jsou ale určeny lidem s nižšími příjmy. „Na komerční byty určené k prodeji bychom potřebovali dotační titul, bez něj se do výstavby pustit nemůžeme,“ doplnil starosta.
Lidé, kteří dříve měli zájem o bydlení v pohraničí, teď zvažují, zda se neusadí v Klatovech nebo v Sušici. Stálý zájem je ale o rekreační bydlení.
„Chtěli jsme se do Železné Rudy přestěhovat s rodinou, ale nakonec jsme skončili v Klatovech. Navíc jsem si tady našel i dobrou práci,“ říká Filip Kreuzman, který se na Klatovsko přestěhoval z Rakovníka.
Zadluženost města se podle starosty podařilo v poslední době částečně redukovat, přesto kvůli splácení úvěrů z některých plánovaných projektů sešlo.