Letošní sklizeň obilovin a dalších zemědělských plodin na Klatovsku vrcholí. Pěstitelé sklízejí obilí z posledních hektarů. Shodují se přitom, že výnosy i kvalita jsou lepší než loni, spokojeni jsou i s výkupními cenami. Suché jaro navzdory očekávání až na výjimky obilovinám neuškodilo.
„Na okrese Klatovy je v současné době sklizeno asi 99% obilovin. V nížinách jsou práce dokončeny, horské oblasti kvůli počasí stále stojí,“ říká Jiřina Jandová z Okresní agrární komory v Klatovech.
„Potřebovali bychom tak čtyři až pět dnů k tomu, abychom žňové práce dokončili. Chybí sklidit 60 ha ovsa, 5 ha tritikale, 25 ha ječmene. Měli jsme dobré ovsy, ale kvůli dešti lehly,“ popisuje situaci v družstvu Hlavňovice agronom Vojtěch Michálek.
„Zemědělci v regionu díky slušné úrodě i vyšším cenám zřejmě letos vyrovnají loňské dluhy a mohly by jim zbýt peníze na další setí. Výnosy i kvalita jsou slušné, za posledních šest let je to druhá nejlepší úroda,“ řekl včera Deníku předseda Krajské agrární komory Plzeňského kraje Jaroslav Šíma.