Bezhotovostní platba není možná a bankomat je jen ve městě. Na tento problém naráží hlavně turisté, kteří i v turistických centrech Klatovska marně hledají možnost vybrat ze svého účtu hotovost. Starostové se ale obávají malého zájmu, který nakonec vyústí v doplácení určitého penále.
„U nás v Srní už to představovalo docela problém, hlavně v letní sezoně. Nakonec jsme se domluvili s ČSOB na instalaci bankomatu,“ uvedla Anna Hasenöhrlová z Obecního úřadu v Srní. Nového bankomatu využívají i tamní obyvatelé, hlavně v době, kdy je zavřená pošta.
Instalace bankomatů v obcích však představuje poměrně náročné podmínky. Využití zařízení se musí bankám vyplatit.
K umístění bankomatů přistupujeme individuálně. Hlavním kritériem je počet aktivních karet a umístění bankomatu tam, kde může sloužit co největšímu počtu klientů,“ uvedla Kristýna Havligerová z pražského centra firemní komunikace České spořitelny.
„O bankomatu jsme uvažovali už před dvěma lety, protože nejbližší je ve dvanáct kilometrů vzdálených Klatovech,“ uvedl starosta Chudenic David Klíma. „Zástupci peněžních ústavů nás ale upozornili, že při nedostatečném počtu výběrů budeme muset na provoz bankomatu doplácet. A řádově to jsou desítky tisíc korun měsíčně,“ doplnil Klíma.
Na bankomat v těchto dnech čekají obyvatelé Švihova, který je také turisty vyhledávaným místem.
„V současné době jednáme o bankomatu s klatovskou ČSOB. Zatím ale nemáme konečné rozhodnutí, zda ve Śvihově bankomat bude,“ konstatoval tamní starosta Václav Petrus. „Ve Švihově by se rozhodně hodil. Před čtrnácti dny jsme tam byli na pouti. Tam jsme něco utratili, s dětmi jsme šli na hrad a když jsme pak pátrali po nějaké možnosti výběru hotovosti z účtu, nenašli jsme nic,“ říká Marie Součková z Plzně.