Koncem tohoto týdne by mělo být chladné a deštivé počasí vystřídáno více slunečným s postupně rostoucími teplotami.
„Teploty by měly postupně růst do 18 stupňů Celsia. Jestli to bude počátek dalšího období pěkného počasí, které známe jako babí léto, nelze zatím spolehlivě určit,“ oznámil Jiří Hostýnek, vedoucí oddělení meteorologie a klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni.
Po velmi teplých obdobích – zimě a jaru – byla i průměrná červnová teplota na Klatovsku o více než 2 stupně nadprůměrná. V červenci kolísaly teploty v mezích normálu a září začalo prudkým ochlazením. „Pokud se ještě vrátíme k létu, tak uprostřed července k nám dorazila vlna veder. Od 14. do 20. července se vyskytlo šest tropických dnů s teplotou nad 30 stupňů Celsia. Absolutní maximum tohoto léta bylo naměřeno na klatovské stanici 16. července, kdy teplota vystoupila na 36,4 stupňů. Tato hodnota je rekordní pro uvedený den za posledních padesát let,“ uvedl Jiří Hostýnek.
Opačný extrém nastal začátkem září. Maximální teplota 6. září byla pouze 11,2 stupňů, což je nejnižší odpolední teplota k uvedenému dni. „Při vpádu mořského arktického vzduchu se vyskytly přeháňky, které byly na hřebenech Šumavy sněhové a na Velkém Javoru v Německu dokonce ležela sněhová pokrývka o výšce tří centimetrů. Minimální teploty klesly v nočních hodinách na bod mrazu,“ řekl Jiří Hostýnek.
Podobně proměnlivé jako teploty byly i srážky. Červencový měsíční úhrn na Špičáku dosáhl 218 mm, v Klatovech napršelo 115 mm, což odpovídá 145 procentům normálu. Po srážkově nadnormálním červenci následoval podnormální srpen s úhrny jen 50 až 70 mm. Maximální denní srážka byla zaznamenána na Špičáku 15. června , a to 96 mm.