„Už týden hledám signál. Zřejmě se na to vykašlu a zajdu si někam pro set–top box,“ zlobí se Jindřich Růžička z Klatov, který už týden nemůže sledovat televizi. Podobně dopadli i další majitelé televizí, kteří mají své antény natočeny k vysílači na Domažlicku. Kvůli digitalizaci si řada lidí, kteří nemají doma satelit, musela pořídit set–top boxy nebo zkusit zachytit signál z jiného vysílače, který je ještě plně analogový.
„V okamžiku, kdy na Domažlicku vypnuli analogový signál, nám přestala jít televize,“ podotkla Věra Hrdličková z Horšic. „Bohužel bydlíme v paneláku, kde nemůžeme hýbat se společnou anténou. Takže jsme museli koupit set–top box. Přes něj ale zase nenaladíme Primu,“ popsala situaci mladá žena.
Podle mluvčí Českých radiokomunikací Marie Fianové by měli lidé v případě výpadku signálu nejprve zkusit naladit signál z jiného místa. „Na Klatovsku by to neměl být problém, pouze v případě panelových domů se společnou anténou je třeba kontaktovat servis,“ uvedla.
Ti, kterým se podařilo set–top boxy na Klatovsku zprovoznit, nevidí žádné výrazné zlepšení. „Obraz se občas rozpadá a mnohdy je dost nepřirozený. A to jsme nekupovali nejlevnější model set–top boxu,“ říká zklamaně Martin Bouda z Klatov.
I přes problémy s laděním signálu není o digitální zařízení žádný velký zájem. „Na Domažlicku je situace trochu jiná, tady to lidi moc nekupují,“ potvrdil prodejce elektroniky Vladimír Beneš.
„Pokud lidé přijímají signál z Vraního vrchu, který už vysílá digitálně a nemají set–top box nebo satelit, doporučujeme vysílače Krašov, Barák – Klatovy, Svatobor – Sušice,“ doplnila mluvčí Českých radiokomunikací.