Hasič, muž zákona, automobilový závodník nebo holička po vzoru tety. To je jen zlomek povolání, která by jednou chtěli dělat novopečení školáci z Klatovska.
„Chci být hasičem. Mají moc pěkná auta,“ prozradil Marcel Kokoš z Klatov, který dnes poprvé usedl do školní lavice. K němu se přidal ještě Filip Lidinský ze Strážova. Na nejvyšší příčku dosadila překvapivě hasiče ještě Terezka Nováková z Klatov. „Chci zachraňovat lidi,“ dodala malá školačka k výběru budoucí profese.
Podle dětských psychologů hraje při výběru povolání velkou roli televize, Dny otevřených dveří nebo návštěvy zástupců jednotlivých povolání ve školách. „Kluci obvykle dávají přednost právě hasičům nebo policistům, jejichž na první pohled akční povolání malé děti láká. Mnohdy ale od této volby upustí, především pokud objeví stinnou stránku dané profese,“ vysvětlila psycholožka Jana Strouhalová. „Dalším podnětem k výběru bývá třeba povolání rodičů,“ dodala.
„Když jsem šel do první třídy, chtěl jsem být jako spousta jiných kluků kosmonautem,“ vzpomíná člen železnorudské hasičské jednotky Filip Brož. „Až na střední škole jsem začal uvažovat o profesi hasiče. Takže ve výškách jsem vlastně tak trochu zůstal,“ pousmál se hasič.
David Straděj z Divišovic se také rozhodl pro uniformu, ovšem policejní. Na rozdíl od hasičů ale není práce muže zákona u dospělých ve velké oblibě. „Kluci na nás vidí pistoli a uniformu a už by se chtěli zařadit mezi nás. Když je o několik let později chytíme na silnici nepřipoutané a s prošlou technickou, sympatie jsou pryč,“ podotkl jeden z klatovských policistů.
„Několik mých bývalých žáků u výběru ve školních letech už zůstalo,“ uvedla učitelka Hana Strádalová. „Většinou však skončili u běžných povolání. Žádného ze současných hasičů nebo policistů jsem neučila. Jeden chlapec se ale stal skutečným námořníkem,“ vzpomíná učitelka na bývalého žáka.