Od roku 2005, kdy vznikl, si svou třídu zřizují ročníky, ukončující své studium na základní, střední nebo vysoké škole za několik let, ale i maturanti z roku 1963.
V létě jej využívají zejména mladí lidé, kteří si na jeho stránkách domlouvají sraz. Někteří ze starších absolventů server odmítají, protože o něj ani jejich bývalí spolužáci nemají zájem a stránky tak zůstávají prázdné.
„Na Spolužácích jsem svou třídu zaregistrovala proto, že jsem to chtěla zkusit,“ řekla studentka střední školy Jitka Nováčková z Klatovska. „Ze začátku to vypadalo, že tam nikdo chodit nebude, ale dneska se tam ukážou dva, tři lidi denně. Je to levnější než komunikace pomocí mobilu. I když bych se částí lidí ze třídy normálně o prázdninách nesetkala, dozvím se, kde jsou na prázdninách nebo co zrovna vůbec dělají, jestli jedou někam do zahraničí na dovolenou a tiše jim závidím, protože zůstávám většinou doma,“ popsala Nováčková činnost serveru. „Domluvili jsme si přes stránky už i pár letních srazů a přidáváme tam i fotky, nově je tam možné zadat i anketu,“ vysvětlila.
Server spolužáci provozuje prohlížeč Seznam. Dělí se podle okresů, obcí, jednotlivých škol a ročníků ukončení studia. Žáci si vyberou svoji třídu podle okresu a školy nebo znají identifikační číslo, které je pro každou třídu jiné.
Jeden člověk může být registrován v několika třídách, například jako absolvent základní, střední nebo i vysoké školy. K prvnímu přístupu do třídy musí znát správné heslo, později může na stránky vstoupit pomocí přihlášení na Seznamu.
Na stránce třídy je možné zjistit kontakt na své spolužáky, zanechat jim vzkaz na nástěnce, přispívat do diskuze školy, vyjadřovat se k jednotlivým učitelům. Provozovatel zřídil i složku pro fotografie a ostatní dokumenty, možnost chatování.
Na každou třídu dohlíží její správce, kterým je obvykle žák, který ji zřídil. Dohlíží na provoz stránek, může zakázat přístup do třídy cizím uživatelům. Na Klatovsku existují školy, které mají jen několik tříd. Na druhé straně stojí například Střední zdravotnická škola v Klatovech, pod kterou zaregistrovalo svou třídu sedmdesát tři správců nebo Základní škola Komenského v Horažďovicích s padesáti šesti třídami.
„Svoji třídu máme,“ řekl čtyřiapadesátiletý Miloslav Šebl z Klatov. „Občas se tam podívám, jenže nikdo ze spolužáků se o ní nezajímá. Srazy domlouváme po telefonu, víc si toho řekneme jednou ročně, když se setkáváme osobně,“ uvedl.
„Je to asi spíš pro mladé, nám stačí si popovídat při srazu, kolik kdo vydělává, kolik má dětí a vnuků nebo který učitel zemřel. Každý z nás už je dávno jinde, od maturity uplynulo spoustu času,“ dodal Šebl.