VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záplavy děsí i po pěti letech

KLATOVSKO - Pět let uplyne v těchto dnech od ničivých povodní, které zdevastovaly mnoho obcí na Klatovsku. Zatímco někde se s jejich následky dokázali vypořádat, jinde sice škody odstranili, ale přesto se stále bojí, že by další případné záplavy znovu výrazně škodily.

10.8.2007
SDÍLEJ:

Záplavy na Klatovsku v roce 2002.Foto: Deník

Kraj i radnice v současnosti aktualizují protipovodňová opatření, projektují, shánějí peníze a spoléhají hlavně na EU. Pouze Švihov na Klatovsku, nejvíce postižený velkou vodou, loni dokončil veškeré úpravy, jež mu doporučila studie Hydroprojektu. „Taková voda, jaká před pěti lety město postihla, už by nás neměla překvapit,“ řekl starosta Švihova Václav Petrus.
Švihov, kde velká voda v roce 2002 vyplavila 65 domů, vložil do úprav 45 milionů korun, z toho deset milionů korun ze své kasy a sedm milionů z povodňové sbírky. Z darů od obcí, firem a lidí tehdy získal 12,5 milionu korun, z nichž 5,5 milionu Kč rozdal lidem z domů, kde bylo až 180 cm vody. „Zbývá opravit staré stavidlo u náhonu hradu za 200 tisíc korun,“ řekl starosta města s 1240 obyvateli Václav Petrus.
„Na srpen 2002 stále vzpomínáme. Mám na náměstí prodejnu tabáku. Vím, že po největší vlně zde bylo asi 1,30 m vody. Za těch pět let je tu všechno nové a hezčí. Tabák také nestojí na svém místě. Naštěstí se nám podařilo většinu zboží před vodou zachránit,“ vzpomíná jeden z místních občanů Petr Svoboda, který má na švihovském náměstí stánek s tabákem a tiskem.
Povodně přispěly k tomu, že si mohl Švihov vybudovat čistírnu a část kanalizace za 65 milionů korun, na niž EU dala 49 milionů korun.
Největším protipovodňovým opatřením v Klatovech je nynější obnova kanalizace v 25 ulicích za 630 milionů korun. „Odvede více splaškové i případné velké vody,“ řekl místostarosta Klatov Jan Vrána. Povodí regenerovalo břehy v Tajanově a části Kalu, radnice už provedla úpravu koryta a břehů Drnového potoka před Luby a u domu dětí za desítky milionů korun. „Budeme dále opravovat koryta potoků, budovat zádržné nádrže v krajině za stovky milionů, které bychom chtěli získat z EU,“ dodal Vrána.
„Většina protipovodňových opatření v kraji byla provedena,“ řekl krajský radní pro životní prostředí Boris Kreuz〜berg. Další vycházejí z lokálních povodní, které byly v regionu například v roce 2005 a loni. Radní nedávno schválili aktualizaci plánu protipovodňových staveb, jejž budou mít do podzimu. Postižené obce se jím mají řídit v investičních záměrech. Jde zejména o záplavové zóny, kde podle novely vodního zákona nemohou nic stavět. Obce kolem řeky Otavy, například Dlouhá Ves, ale také investoři v Plzni podél Mže a Úslavy, proti tomu protestují.⋌(pou, ki, zm,my,čtk)
Dnes jsme se soustředili na povodně ve Švihově, fotografické ohlédnutí z ostatních míst Klatovska přineseme zítra.10.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto HC Škoda Plzeň - HC Olomouc.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Na Hůrce padl rekord závodu

Klatovy – Již 6. ročník Běhu klatovskou Hůrkou se konal minulou sobotu na atletickém stadionu v Klatovech a v přilehlém lesoparku Hůrka.

FOTO: V Klatovech a v Sušici ocenili dárce krve

Klatovsko - Dárci krve a plazmy dávají ze sebe to nejcennější a za to byli v úterý v Sušici a ve středu v Klatovech oceněni plaketami a zlatými kříži.

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Plzeňský kraj – Kandidátka STAN na vítězné ANO nestačila ani tam, kde vládnou kandidáti.

Klatovsko už nemá svého poslance, neuspěli Šidlo, Jakubčík ani nikdo další

Klatovsko – Okres Klatovy už nemá v Parlamentu ČR žádného svého zástupce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení