Zaplivanou hospodu čtvrté kategorie po výplatě začínají připomínat silnice na Klatovsku. Přibývá na nich totiž opilců, z nichž někteří se sotva udrží nohou. Přesto neváhají a usednou za volant.
Jen za tři poslední dny zavinili na Klatovsku opilí motoristé čtyři dopravní nehody. Pátého řidiče, který usedl za volant pod vlivem alkoholu, zadrželi policisté v noci z pondělí na úterý při dopravní kontrole přímo na náměstí v Horažďovicích. „Pětadvacetiletý muž z Velkého Boru se podrobil dechové zkoušce a alkoholtester zjistil 2,36 promile alkoholu v jeho dechu. Odmítl lékařské vyšetření a odběr krve. Dalším šetřením policie bylo zjištěno, že rozsudkem Okresního soudu v Klatovech má uložen zákaz činnosti řízení motorových vozidel do měsíce listopadu roku 2008,“ popsala jeden z posledních případů klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. Ta navíc připouští, že dopadení motoristé jsou jen špičkou ledovce, neboť většina opilců spravedlnosti unikne. „Je stále více řidičů, kteří jezdí opilí a spoléhají na štěstí, že se nestanou účastníky dopravní nehody, nebo že je při kontrole nezastaví policisté,“ připustila Ladmanová.
Zatímco stále více řidičů po tragických nehodách na silnicích volá po přísnějších trestech a častějších policejních kontrolách, najdou se i tací, kteří alkohol tolerují a dokonce anonymně přiznávají, že ho požívají. „U nás ve vsi hospoda není, a tak musím do vedlejší vesnice. Když si dám dvě točená a pak jedu domů opatrně autem, tak se přece nic nemůže stát,“ míní motorista z Klatovska. Podle odborníků však i dvě piva už mohou výrazně ovlivnit chování a především reakci řidiče. A především je to zakázané. „Každá osoba pod vlivem alkoholu může být stíhána pro trestný čin i přestupek. V případě trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky hrozí pachateli až tříletý nepodmíněný trest a zákaz činnosti,“ upozornila Ladmanová.