Obyvatelé Štěpánovic, Vícenic a Točníku na Klatovsku se zlobí na akci Klatovy čisté město, která jim výrazně komplikuje život.
Práce na hlavním tahu z Klatov do Plzně omezují dopravu ve Štěpánovicích, skrz které se dá projet jen ve směru od krajského města. V obci žije větší část starších obyvatel, kteří využívají autobusového spojení k cestě za lékaři a za nákupy do Klatov. Kvůli objížďce se ale nemají jak dostat domů. „Do Klatov se dostaneme, horší to je zpátky. Autobus musí objížďkou přes Točník, Vícenice a Dehtín, takže nám sem zajíždějí jen dva spoje. Všichni nemáme příbuzné v domě, abychom se mohli spolehnout na to, že nás k doktoru odvezou autem. V nemocnici nás také přednostně neošetří a my musíme chvátat, abychom stihli spoje,“ zlobí se štěpánovičtí senioři.
Řešení dopravy se nelíbí ani Radku Pitákovi z této obce. Ten se domnívá, že uzavření cesty ve směru od Klatov je zbytečné a že situace šla řešit například světelnou signalizací, jako tomu bylo nedávno u Kokšína. „Když silnici zavírali, slibovala radnice, že se uzavírka autobusové dopravy nedotkne. Realita je však jiná,“ stěžuje si Piták. „Z Klatov do Štěpánovic zajíždí pouze dva spoje, a to ty, které vyjíždí z autobusového nádraží v 11.45 a ve 14.55 hodin. Občané mohou využívat i jiných spojů z Klatov do Plzně s tím, že v Dehtíně počkají na spoj na Klatovy, který jede přes Štěpánovice. Zaplatí stejně, jako kdyby jeli přímo,“ říká Josef Forejt, vedoucí dopravního útvaru ČSAD Plzeň.
„Nyní jsme obdrželi podnět osadního výboru Štěpánovice k posílení spojů o linky kolem 14. a 17. hodiny. To je teď v jednání mezi radnicí a ČSAD,“ informuje vedoucí hospodářské odboru města Klatovy František Kocfelda.
Zlobí se ale i obyvatelé Točníka a Vícenic, kudy nyní objížďka na Plzeň vede.
„Přes obec jezdí tolik aut, motorek a náklaďáků, že tu občas nejde ani přejít silnici. Dokonce tu jezdí podle mého názoru auta moc rychle. Je tu všude hodně dětí, a tak si myslím, že by v obci měli umístit značku omezující rychlost,“ zlobí se Zdena Brabcová z Točníku. „O uzavírce a trase objížďky rozhodl Krajský úřad Plzeňského kraje na podnět dopravního inspektora,“ říká Kocfelda.
Práce ve Štěpánovicích mají trvat až do 2. listopadu letošního roku.