„Mám své zákazníky už „vycvičené“. V obchodě jsem už třináctý rok a celou dobu jim tady říkám: choďte včas a nakupujte průběžně. Ono se to ale opravdu vyplácí. Mám všechen školní sortiment a musím říci že jsem spokojený,“ popisuje situaci prodejce Karel Lukeš z Horažďovic.

Minimálně zájemců o školní potřeby v polovině prázdnin hlásí například Miroslav Moller z Nýrska. „Zatím je klid. Občas se někdo objeví, ale ten hlavní nápor teprve přijde. Dostatečně jsem se předzásobil ,“ říká.

Obchodníci ale mají strach z velkých supermarketů, které na školní a kancelářské potřeby zahajují nebývalé slevy. “Supermarketům nemůžeme konkurovat cenou, ale kvalitou zboží. Pevně věřím, že nás zákazníci neminou a že i naše služby a zboží se budou hodit,“ říká Moller.

V Klatovech zatím papírnictví žádný nájezd zákazníků nezažívají. Zboží je dostatek, obchodníci jsou předzásobeni a školní potřeby budou v letošním roce levnější než v minulých letech. „Zatím lidé nakupují jen občas, nápor přijde tak za čtrnáct dnů,“ míní v obchodě Dagmar Šolové v Klatovech.

„Já nakupuji synovi školní potřeby s předstihem. Prostě tak, abychom to nenechali na poslední chvíli, protože si nemůžeme z finančních důvodů dovolit nakupovat věci do školy najednou. Teď jsme pořídili jen základní potřeby a to tužky, penál, aktovku. Zbytek se dokoupí až v září, protože každý učitel má jiné požadavky,“ říká Michala Frouzová.