VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akce Klatovy čisté město vadí lidem stále více

KLATOVY - Na otázky nespokojeného motoristy, které Deník předal radnici, odpovídá klatovský místostarosta, jenž je garantem akce.

3.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Radmila Nagovská

Jedním z nejpalčivějších regionálních problémů je akce Klatovy-čisté město, s níž je nespokojeno stále více obyvatel i návštěvníků Klatov. Trpělivost dochází i těm, kteří ještě před několika měsíci blahosklonně říkali, že akce takového rozsahu si zaslouží toleranci a že když vydržíme, odměnou nám bude krásné město pod Černou věží. Teď jsme ale v redakci stále častěji bombardováni podnětnými i velmi kritickými připomínkami k akci „KČM“ a dlužno přiznat, že se na nás obracejí jak řadoví obyvatelé, tak dokonce i nespokojení zastupitelé, tedy dnes představitelé města.

Za všechny jsme vybrali dopis Jiřího Staňka a o odpovědi na otázky, které zajímají nejen jeho, jsme požádali místostarostu Jana Vránu, jenž je jakýmsi garantem této monstrózní akce za stovky milionů korun. Ať již vás jeho odpovědi uspokojily či nikoliv, Deník bude Klatovy-čisté město i nadále sledovat a přivítá podněty vás, našich čtenářů.

Milan Kilián, šéfredaktor

 

JE TO SELHÁNÍ, NEBO TEST ŘIDIČŮ, CO VYDRŽÍ?

Dočetl jsem se o vytopení firmy Ekoinstal v ulici Pod Koníčky a naprosto souhlasím s glosou paní Nagovské, že je potřeba označit viníka. Buď to zavinil projektant, nebo za to může zhotovitel stavby. Za modernizaci kanalizace zaplatilo město údajně přes 100 milionů Kč, přičemž výběrové řízení na zhotovitele trvalo rok, a supervize, která má kontrolovat provedení prací, stála prý 20 milionů. Kdo tedy v celém procesu selhal? Například jen Koldinova ulice byla během dvou let uzavřena čtyřikrát. Více mě ovšem trápí průjezdnost dalšími částmi města a proto se táži vaším prostřednictvím a věřím, že mě budete informovat o následujícím:

- Proč se nejprve nedostavěl obchvat města a oprava kanalizace nezačala až poté, když její životnost je údajně 100 let?

- Proč už se i v tak dost složité situaci pokládá silnice na Domažlické ulici, když se tam stejně bude stavět kruhový objezd pro Tesco a OBI?

- Proč se už dříve před celou akcí Klatovy – čisté město neprovedla oprava už tak dost mizerné Dragounské ulice? A naopak – proč se položil nový asfaltový koberec v Tyršově ulici, když se letos zase rozkopal? Je to profesionální selhání, nebo testování řidičů, co vydrží?

- Proč se nezaasfaltuje část silnice u Čedíku?

- Na Husově náměstí a v Lubech u Hypernovy jsou stále díry v zemi, proč se s tím nic nedělá?

- Jak to, že po pracích na křižovatce Podhůrecká a Voříškova jsou na silnicích hrby?

- Je tempo prací v Puškinově ulici optimální vzhledem ke složité dopravní situaci? Kdyby se pracovalo na dvě směny a o víkendech, mohly být některé úseky již zprůjezdněny.

Jiří Staněk, řidič

STANOVISKO RADNICE

K zaplavení suterénních prostor domu čp. 567 došlo s největší pravděpodobností neprůchodností jedné ze šachet splaškové kanalizace DN400.
V místě umístění šachty nebyla prováděna rekonstrukce kanalizace ani vodovodu. Skutečnost, že došlo k vyplavení při prvním přívalovém dešti po dokončení povrchu a nikoliv dříve, svědčí spíše pro domněnku, že k zasypání a zaasfaltování šachty mohlo dojít pravděpodobně v souvislosti se zhotovením povrchu. Ve smyslu této reality jsou vedena i jednání s firmou Silnice a.s., která povrch v Koldinově ulici prováděla.

… několikeré uzavření Koldinky bylo z důvodu rekonstrukce inženýrských sítí a části komunikace ještě před vlastním ČM - termín ČM se posouval oproti původnímu harmonogramu

… o obchvat se v Klatovech usiluje mnoho a mnoho let. Ještě dávno před tím než se vůbec kdy uvažovalo o rekonstrukci vodohospodářských sítí. Po obrovském úsilí se podařilo dohodnout se státem, resp s ŘSD a se Státním fondem dopravní infrastuktury zařazení obchvatu do plánů a zajistit i finanční prostředky. Jde o finanční prostředky státu, nikoliv Města (to bude spolufinancovat mnoho doprovodných záležitostí k obchvatu) a nelze dost dobře zkoordinovat souběh financí od EU a státního rozpočtu. A pokud jsme chtěli ČM dělat - není možné čekat až bude obchvat, finance od EU by prostě a jednoduše „utekly“.

… silnice I. třídy na Domažlické ulici je ve vlastnictví státu. ŘSD zde podle svých plánů provádí úpravu povrchu, Město si dalo požadavky, aby nedošlo ke kolizi s ČM a také, aby se zbytečně nedělala rekonstrukce v místě budoucího kruhového objezdu u žel. nadjezdu. To je při současných pracích respektováno.

… povrch Dragounské ulice čekal na rekonstrukci několik let a protože bylo nutné udělat i velmi rozsáhlou rekonstrukci kanalizace, tak se celá akce dělá v rámci ČM. Nebo si myslíte, že by bývalo bylo lepší před jedním až třemi lety perfektně zrekonstruovat povrch a nyní ho opět rozkopat kvůli kanalizaci?! A mj. se zde dělá i celková oprava plynovodů, kabelů ČEZ, atd. A tak tedy povrch vozovky a chodníky až naposled.

… součástí výstavby silnice U Čedíku je i rekonstrukce křižovatky s ulicemi Nár. Mučedníků, Lidická a nový přechod pro chodce v těchto místech. Stavba byla pozastavenena z důvodu vedení objízdné trasy přes tuto křižovatku při uzavření centrální křižovatky U parku.

… pokud jsou mé informace správné a viděl jsem i dobře při osobní prohlídce - tak lokality na Husově náměstí a u Hypernovy jsou již v těchto dnech uvedeny do původního stavu a podle písemného oznámení a i skutečné situace od dnešního dne tj. od 1.8. 07 je zprůjezdněna i ulice Puškinova ve směru od Horažďovic.

… hrby na křižovatce Podhůrecká - Voříškova? Tam došlo, bohužel, k havárii plynovodu a musel se opravit. Ale jinak máte pravdu v tom, že je nutné hlídat kvalitu odváděné práce nejenom na komunikacích, ale i jinde. Za kvalitu a úroveň toho, co se v souvislosti s Čistým městem dělá, odpovídá samozřejmě zhotovitel, což je konsorcium firem SMP CZ a.s a Skanska se svými subdodavateli, dále Správce stavby, kde vedoucím týmu je p. ing. Nosek z firmy Mott Mc Donald a konečně ze strany investora pracuje kolektiv stavebních dozorů, který vede manažerka projektu pí. Blanka Švojgrová.

… ještě jsem dlužen jednu poznámku, a to k Tyršově ulici - i tato komunikace je ve vlastnictví státu a tak oprava jejího povrchu je v kompetenci ŘSD. To zde v loňském roce provedlo opravu , letos se tam nekope a kompletní rekontrukce kanalizace a komunikace bude provedena dle HGM na jaře příštího roku. Tady je třeba si uvědomit, že je to dopravně nejvytíženější ulice v Klatovech, kde souběžně prochází dvě silnice I. třídy a při tak velké zátěži dochází k výtlukům a ty ŘSD opravuje vždy celoplošně a podle aktuální potřeby. Celoplošná oprava je mnohem šetrnější ve vztahu k hluku a otřesům.

Je více než pravděpodobné, že jsem svými glosami neuspokojil pisatele, ale nesnažil jsem se nic zastírat a popsal jsem stav jaký je. Doporučil bych všem, které problematika ČM opravdu zajímá, aby využili tzv. „Dnů otevřených dveří“, kdy ve čtrnáctidenních intervalech jsou k dispozici zodpovědní pracovníci (psal jsem o nich výše), aby podali informace všem, kdo mají zájem.

Jan Vrána, místostarosta

Jaký je váš postoj vůči akci Klatovy čisté město?

1. Vesměs pozitivní

33 %

2. Už by to mohlo vzít nějaký konec

56 %

3. O akci se nezajímám

0 %

4. Vadí mi čím dál víc

11 %

Hlasovalo: 9

Anketa byla ukončena

3.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto HC Škoda Plzeň - HC Olomouc.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Na Hůrce padl rekord závodu

Klatovy – Již 6. ročník Běhu klatovskou Hůrkou se konal minulou sobotu na atletickém stadionu v Klatovech a v přilehlém lesoparku Hůrka.

FOTO: V Klatovech a v Sušici ocenili dárce krve

Klatovsko - Dárci krve a plazmy dávají ze sebe to nejcennější a za to byli v úterý v Sušici a ve středu v Klatovech oceněni plaketami a zlatými kříži.

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Plzeňský kraj – Kandidátka STAN na vítězné ANO nestačila ani tam, kde vládnou kandidáti.

Klatovsko už nemá svého poslance, neuspěli Šidlo, Jakubčík ani nikdo další

Klatovsko – Okres Klatovy už nemá v Parlamentu ČR žádného svého zástupce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení