Zapálené koše, dlažba naházená ve studni a pravidelné stopy nočních dýchánků. Tak vypadají Klatovy i ve všední den, hlavně kvůli tomu, že se někteří výtržníci o prázdninách nudí.

„Hlavně z pátku na sobotu to bývá neštěstí. O uplynulém víkendu nám vandalové u klatovské Okrouhlice vytrhali dnes už nesehnatelnou dlažbu a naházeli ji do nedaleké studně,“ popisuje víkendové řádění správce místní zeleně Peter Pošefka. „A zapálené koše? To je téměř na denním pořádku,“ dodává. Podle pracovníků klatovských technických služeb je nejhorší situace poblíž střední zdravotnické školy. „Tam uklízíme nepořádek prakticky každý den. Občas se tam objeví i ´nádobíčko´ narkomanů,“ upřesnil jeden z pracovníků.

Klatované říkají, že v době, kdy je prakticky celé město rozkopané, se některé stopy řádění vandalů ztratí. „Tedy pokud nám nenahází zábrany z chodníků do výkopů. V ulici kpt. Jaroše jsme je vyndavali pořád, některé byly i zcela zničené,“ stěžuje si jeden z dělníků Václav Strnad.

Klatovským nenechavcům už ale město nestačí a mnohdy řádí i v Sušici. To potvrdil velitel tamní městské policie Libor Potužník. „Když se nám podaří vandaly dopadnout, často zjišťujeme, že jsou právě z Klatov,“ konstatoval Potužník. „Teď během prázdnin je takových případů bohužel víc. Sušice je v tomto období přelidněná,“ doplnil.

Narozdíl od Klatov je v Sušici nejčastějším nešvarem rozbíjení lahví na ulici a močení na domy. „Bydlíme nedaleko diskotéky a v noci mnohdy nemůžeme vůbec spát. Ne kvůli hluku z klubu, ale kvůli lidem, kteří v opojení křičí a dělají bordel v ranních hodinách,“ stěžuje si jeden z obyvatel Sušice.