„S českými odběrately máme ty nejhorší zkušenosti. V Klatovském masokombinátu máme stále neuhrazené pohledávky převyšující milion korun. Proto se vůbec nebráníme prodat dobytek překupníkům, kteří platí hned a dá se říci že slušně,“ popisuje situaci předseda Rolnického družstva Dolany Josef Balín. „Mě jako člověku samozřejmně vadí, že české výrobky, české obylí a dobytek končí za hranicemi. Jako obchodníkovi mi však nic jiného nezbývá, pokud mám udržet podnik,“ říká Balín.

Na Klatovsku je řada zemědělců, které takto řeší své finanční problémy. Dobytek prodají překupníkům a nebo přímo odběratelům v Německu a Rakousku. „Je na ně spolehnutí a víme, že peníze určitě dostaneme. Na tom, že se některá družstva dostala do platební nechopnosti a dluhů má svůj podíl i to, že čeští odběratelé mají prodlevy ve splatnosti faktůr a ty mocně narůstají,“ míní zemědělci.

„Víme o tom, že některý dobytek končí v cizině, není se čemu divit, vždyť například v Německu podle aktuálních statistik za jalovice zemědělci dostanou o 8,86 Kč za 1 kg živé váhy více, než tady. U krav je to o 2,46 korun a u býků průměrně o 2,13 Kč za kilogram více,“ říká Jiří Lojda z Okresní agrární komory v Klatovech.

Provozovatelé porážek jatečního dobytka na Klatovsku však v poslední době menší zájem ze strany zemědělců o jejich služby nepozorovali a odliv českých krav v zahraničí nemá na jejich provoz prý žádný vliv.