Sklizeň obilí a olejnin, která začala v letošním roce na Klatovsku o více než dva týdny dříve než obvykle, se blíží ke své polovině. Ozimé ječmeny a řepka jsou již sklizeny, zbývají ještě ostatní obiloviny, jako například pšenice, žita, ovsy atd.

„V okrese Klatovy máme sklizeno 42 % obilovin a řepka je sklizena všechna. Výnosy jsou uspokojivé,“ popisuje situaci Jiří Lojda z Okresní agrární komory v Klatovech. V těchto dnech ale kombajny v okrese stojí. „V neděli se sekalo chvíli, protože pak pršelo, v pondělí a úterý se do polí nemohlo pro mokro vůbec. Potřebujeme ještě pár slunečných dnů,“ dodává Lojda.

Radost z úrody ale nemají v celém okrese. Na Horažďovicku a Sušicku totiž některé plochy v druhé polovině července postihlo silné krupobití.
„Bylo zde poničeno 320 ha řepky a 1065 ha obilovin. Týkalo se to například polí v okolí Hrádku, Kolince, Malého a Velkého Boru či Sveradic,“ říká šef okresní komory.

„Výnosy sklizeného ozimého ječmene v Plzeňském kraji byly nad loňskými čtyřmi tunami z hektaru. U řepky jsme mezi 2,8 až 3,5 tunami, loni jsme byli pod třemi,“ dodal předseda Krajské agrární komory Jaroslav Šíma. Její ceny ale stále rostou. Na vině jsou pohromy ve Francii, které zřejmě způsobí výrazný úbytek olejnin v Evropě. Cena řepky je nevyzpytatelná, dnes je maximum mezi 7 300 až 7 500 korunami, uvedl předseda.

Podle prvních odhadů zemědělců je kvalita jarních ječmenů průměrná. Lepší ceny by podle zemědělců mohly pomoci splatit část starých dluhů, které si vzali na osivo a na prostředky na ochranu rostlin i na techniku.

V kraji jsou osety obilovinami a olejninami zhruba stejné plochy jako loni, ani struktura osevů se příliš neliší. Nejsilněji zastoupenými plodinami jsou i na Klatovsku pšenice a řepka.