„Neoficiální spolupráce s bavorským Lamem trvá už od roku 2000. Tehdy jsme poprvé otevřeli veřejnosti prostory tvrze a začali v nich pořádat přeshraniční výstavy výtvarného umění,“ konstatoval starosta Dešenic Jan Rejfek. Výtvarníci z obou stran hranice nyní dobře spolupracují a pořádají i jiné mezinárodní výstavy v Čechách i Německu.
„Máme toho hodně společného a celá řada lidí z našich městysů se už spřátelila,“ potvrdil starosta Lamu Klaus Bergbauer.
Oba městyse plánují spolupráci v blízké budoucnosti rozvinout do více oblastí. Chystají tak například setkání sportovců i sborů dobrovolných hasičů, jejichž členové se letos sešli poprvé v Dešenicích. Dále plánují společnou podporu ve zkvalitňování životního prostředí, opravě památek či celoživotního vzdělávání.
Slavnostní podepsání smlouvy se uskutečnilo v neděli jako součást 9. slavnostního shromáždění zastupitelů Dešenic u příležitosti udělení titulu městyse. To bylo součástí bohatého třídenního programu pouťového setkání městysů Dešenice a Lam. Akce začala v pátek slavnostní vernisáží výstavy obrazů a další výtvarné tvorby ve sklepních prostorách dešenické tvrze. Zde byly k vidění práce šesti českých a pěti německých malířů. Mimo jiné to byli Anna Halasová, Václav Kotal, Václav Toman či z Německa Hildegard Lemberger, Erwin Hofstätter a další. Svoji keramiku zde představili Jan Rybák a Kateřina Červená a fotografie Olga Šmídová.
Lidé se mohli podívat také na výstavu loveckých trofejí a fotografií, dále na ukázku tvorby řemeslných prací, několik hudebních vystoupení, soutěž hasičů, ukázku motorových čtyřkolek a mnohé další.
Statut městyse se Dešenicím vrátil teprve nedávno – koncem loňského roku. „Obec ho získala poprvé pravděpodobně někdy na přelomu 19. a 20. století. Kdy přesně k tomu došlo se zatím nepodařilo zjistit. Jisté však je, že v roce 1903 jsou Dešenice zmiňovány jako městys. O titul však přišly po roce 1948 a nyní se ho podařilo získat zpět,“ vysvětlil dešenický starosta.
V současné době byl městys navrácen na Klatovsku čtyřem obcím – kromě Dešenic ještě Čachrovu, Kolinci a Chudenicím.