„Zbourejte překážky, trať uveďte do původního stavu a zaplaťte tučnou pokutu.“ To vzkázali ochránci přírody provozovatelům bikeparku, který leží na sjezdovkách na Špičáku. Podnikatelé se ale brání a proti rozhodnutí se chtějí odvolat.

„Celé tohle divadlo chápeme jako zvůli pana Procházky ze správy parku. Pořád nám tady cituje zákony a vůbec mu nevadí, že při těžbě v lesích postižených orkánem vznikají větší škody, než jaké nadělá pár cyklistů,“ rozčiluje se vedoucí areálu Josef Treml.

„Trať leží v druhé zóně parku, kde je zakázáno provádět terenní úpravy většího rozsahu. Tím podnikatelé porušili zákon,“ uvedl pracovník CHKO Ivo Procházka, který začal proti vybudování bikeparku protestovat už při dokončení prvních tratí. Ke svému rozhodnutí o osudu parku se ale nevyjádřil. „On i ředitel parku František Krejčí jsou na dovolené a bez jejich přítomnosti ani já nechci k případu nic říci,“ uvedl včera mluvčí správy parku Radovan Holub.

Obyvatelé Železnorudska i příznivci volné cyklistiky považují rozhodnutí ochránců přírody za nesmysl. „Ať se jdou pánové ze správy podívat na vrchol Špičáku. Takový bordel, jaký vzniká při těžbě, jim zřejmě nevadí. A tady budou honit cyklisty, kteří za sebou nechají pět centimetrů širokou stopu,“ zlobí se jeden z obyvatel Špičáku. Podobného názoru je i náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje Olga Kalčíková. „Je to jako s Modrým sloupem, zkrátka cílené ničení turistického ruchu. Ano, vyžeňme odtud lidi a budeme spokojeni,“ konstatovala ironicky Kalčíková.

„Ochránci by měli začít u skutečných viníků, kteří přírodě škodí. Podobné bikeparky fungují v Rakousku i dalších zemích a nikde nemají takové problémy jako na Šumavě,“ podotkl fanoušek bikerů Adam Maršál.

I přes nařízení CHKO zůstává bikepark v provozu. „Zákon jsme neporušili, takže tratě nehodláme uzavřít,“ dodal vedoucí provozu Vladimír Kasík.