Lokální nedostatek stavebnin zaznamenali obchodníci i stavebníci na Klatovsku. Důvodem je velmi dobré počasí, které trvá už dvanáctý měsíc. Ceny od začátku roku vzrostly o 20 až 30 procent.

„Prodej stavebního materiálu nám oproti loňsku vzrostl,“ říká Daniela Šperlová ze Stavebnin Šperl v Sušici. „Letošní sezona je pro nás obchodníky poměrně příznivá. Vyskytují se ale problémy s nedostatkem stavebního materiálu. Rádi bychom prodávali, ale jsme závislí na dodavatelích. Musíme dlouho dopředu objednávat,“ popisuje Šperlová.

„Chybí izolační vata a polystyrén na zateplování podlah, místy scházejí pálené produkty, jako cily, cihlové bloky a střešní krytina. Ceny jsou oproti loňsku vyšší tak o dvanáct procent,“ říká Josef Waldman ze stavebnin Stavoplast KT Traiding Sušice.
Někteří obchodníci začali spolupracovat s německými dodavateli.

„Tento stav je dán počasím. To stavebníkům přeje, a tak se staví, zatepluje, lidé opravují a přestavují domy, byty, kutí na zahradách. Velká poptávka je po cementu, hydrátech, speciálních maltách, ale i itongách. Já neberu od výrobců, ale od obchodníků, kteří mi nabízí výhodnou cenu materiálu, přesto je o stavební materiál větší zájem než v loňském roce,“ popisuje Jan Bláha ze stavebnin v Ježovech.

„Chtěl jsem v letošním roce stavět dílnu a připravil si rozpočet. Když jsem konečně našetřil, ceny všeho materiálu stouply a rozpočet narostl tak o třicet procent,“ zlobí se Jaroslav Kasl.

„Některé stavební práce mi stojí, protože sklad, který dodává materiál na naše stavby, čeká na zboží. Musím tedy hledat a shánět i v jiných okresech a u jiných prodejců a dodavatelů. Nemohu si dovolit, aby mi stavby stály. Nevěřím ani tomu, že nás na podzim čekají výrazné slevy,“ zlobí se majitel stavební firmy Josef Škopek.