Přišel na Prácheň v době panování knížete Bořivoje a zde koncem 9. století založil v pořadí devátý křesťanský kostelík v Čechách, který byl zasvěcen svatému Klimentovi. Název města pak v průběhu staletí prodělal změny. V české variantě se objevuje v 19. století, německy se používal tvar Horazdowitz,“ popisujeHana Smetanová z Městského muzea v Horažďovicích.

A právě jmeniny města si o tomto víkendutamní obyvatelé připomenou.

„Je to takové setkání současných obyvatel města, rodáků a přátel. Setkáme se, společně se pobavíme u bohatého kulturního programu,zapomeneme alespoň na malou chviličku na své starosti a snažíme se zpříjemnit si náš den,“ popisuje místostarosta města Ladislav Lenský.

O víkendu si v Horažďovicích na slavnostech přijdou na své všechny věkové generace. Již v pátek 27. července vystoupí v městském muzeu od 19 hodin Classic Brass Kvintet.V sobotu se můžeteod 9.00 do 16.00 hodin těšit na řemeslné trhy na náměstí, kde si budou moci návštěvníci sami stará řemeslavyzkoušet.

Od 10 hodin se můžete těšit na bohatý program plný divadla a hudby. Zahájí ho dechová kapela Solovačka, v 11 hodin se představí divadelní soubor Koňmo z Kardašovy Řečice s pohádkou Jak šlo vejce na vandr. Hned po obědě ve 13 hodinzahraje dechovka Nektarka a program bude od 14 hodin pokračovat divadelními představeními Láska a povidla (pohádka v podání souboru Jezírko Plzeň) a pouličním divadlem pro dospělé Mlynář a dcera. Program na náměstí ukončí v 18 hodin hudební vystoupení kapely Klec.

Také mládež si přijde na své, protože se v areálu Na Lipkách uskuteční od 13 hodin skateové závody s exhibicí OndřejeMihala. Od 19.30 hodin pak začíná hudební festival „Živé lipky“ kde vystoupí Jam 4U (Funky/Jazz – Horažďovice), Černý koně (Punk – Velký Bor), Brenda 5 (crossover Měčínsko), Konec Konců (Punkrocka z Prahy).

Na zámeckém nádvoří od 20.00 hodin bude vyhrávat hudba pro všechny generace v podání skupiny Tři cvrčci.

Svou troškou do mlýna přispěje k oslavám jmenin města také Městské muzeum Horažďovice, kterépřipravilo výstavu k 400. výročí od narozeníslavného českého rytcea grafika Václava Hollara z Práchně. On sám se zde sice nenarodil, ale pocházel odtudrod Hollarů. Otec Václava Hollara se přestěhoval do Prahy a tam roku 1600 získal šlechtický titul a erb s přídomkem „z Práchně“.Během svého života v cizině jej užíval i jeho syn Václav. Hlásil se tak k rodišti svých předků a k místu, kde seodehrávaly počátky zdejších dějin – k Práchni. Výstava připomenecenné dokumenty ze života rodu, včetně rodové pečetě.

Výstava bude po oba dva dny přístupna veřejnosti od 9. do 16 hodin zcela zdarma.

V neděli 29. července se uskuteční od 8 hodin mše svatá vkostele na náměstí.

Letošní jmeniny města jsou již jedenáctým ročníkem, o který je mezi veřejností velký zájem.