Na otázku, zda mohou bez obav používat platné řidičské oprávnění České republiky kdekoliv ve světě, tři odpověděli, že je potřeba ještě jeden doklad. Další dva dotázaní by republiku opustili bez něj. Státy Evropské unie mezinárodní řidičský průkaz podle úmluvy nevyžadují. Naopak například zájemci o návštěvu ve Spojených státech se bez něj neobejdou.

„Nejvíce lidí si u nás vyřizuje mezinárodní řidičský průkaz když jedou do Chorvatska, které není v EU. V sezoně jich vydáváme čtyři pět denně,“ řekl Karel Baštář z odboru dopravy Městského Úřadu v Klatovech.„V rámci unie funguje dohoda o uznávání dokladů, český policista by tedy neodmítl platný německý řidičák,“ vysvětlil. „Občané států unie už u nás nemusí ani žádat o výměnu řidičského průkazu, i když tu pobývají déle než sto osmdesát pět dní, dříve takovou povinnost splnit museli,“ podotkl Baštář.

O mezinárodní řidičský průkaz může požádat držitel řidičského oprávnění v České republice. Vydává ho příslušný odbor obecního úřaduobce s rozšířenou působností nebo magistrát města. Zájemce si podá písemnou žádost, prokáže se svým řidičským a občanským průkazem, přiloží fotografii pasového formátu a zaplatí kolek v hodnotě padesáti korun. Doklad dostane na počkání.

V České republice se vydávají dva typy tohoto průkazu. Ženevský vzor, platný jeden rok od data vydání, vyžadují například Spojené státy. Tři roky účinný vídeňský vzor použije cestovatel pro nás v turisticky atraktivním Chorvatsku. Při kontrole policií musí řidič ukázat oba řidičské průkazy, český imezinárodní. Ten neplatí na území státu, kde byl vydán.

„Vím, že se ze začátku vyskytly určité problémy s uznáváním třeba v Itálii, ale teďby to už mělo být v pořádku,“ dodal Baštář.

„Obstarával jsem si mezinárodní řidičák minulý rok na cestu do Chorvatska. Ale nechtěli ho vidět ani policisté ani celníci na hranici,“ řekl třicetiletý řidič Jan Reisner z Klatov. „Jsem toho názoru, že je lepší si ho obstarat a ušetřit si problémy. Zase kdyby bylo Chorvatsko v unii, nepotřeboval bych ho, škoda, že tam nevstoupili,“ uvedl Reisner.