Téměř padesát žádostí o cestovní pas vyřizují denně pracovníci klatovského odboru vnitřních věcí. Lidé, kteří se rozhodli strávit letní dovolenou v zahraničí, začali stejně jako vloni vyřizovat žádosti jen několik dní před odjezdem.
„Před začátkem prázdnin tady byl opravdu nával. Někteří lidé, když viděli, že vystavení pasu do odjezdu na dovolenou nestihnou, přikročili k vystavení rychlopasu,“ uvedla Věra Beštová z odboru vnitřních věcí.
Rychlopas, který jsou schopni pracovníci vyrobit na počkání, neobsahuje prvky pro elektronické čtečky a navíc je poměrně drahý. „Pro děti od pěti do patnácti let stojí tisíc korun, od patnácti let výš zaplatí žadatel patnáct set korun. Platnost tohoto pasu je půl roku,“ dodala Beštová.
Navíc zpracování cestovního pasu je nyní oproti původnímu systému pracnější, protože zaměstnanci odboru musí žadatele vyfotografovat. Vše pak zpracovává počítač včetně podpisu žadatele.
„Já jsem o pas žádala vloni, kdy stačilo přinést hotové fotografie. Manžel vyřizoval vydání pasu letos v květnu a v čekárně strávil asi hodinu,“ řekla nám Stanislava Urbanová z Klatov, která odlétá tento měsíc do Egypta.
Právě kvůli novému systému, ceně a taky novince – pasu pro novorozence – lidé spěchali s žádostmi vloni v létě.
„Kdybych to vloni nechala až na září, musela by mít moje dcera extra doklady. Navíc letos bych za to zaplatila mnohem víc. Takhle mám malou zapsanou ve svém pase a můžeme v klidu odjet na dovolenou,“ řekla nám Pavlína Janečková ze Sušice. Pasy pro novorozence považovali lidé za naprostý nesmysl, zákonodárci, kteří s tímto návrhem přišli, nakonec usoudili totéž.
Kvůli tomu také oproti loňskému roku klesl počet žádostí. Zatímco vloni v červnu vyzvedávalo v Klatovech pas téměř osm set lidí, letos jich byla zhruba polovina. I to je ale podle oddělení evidence obyvatel víc než průměr.
Víc než z návalů lidí, kteří chtějí nový pas, mají zaměstnanci městských úřadů obavy z výměny řidičských průkazů. Těch je totiž rapidně víc a stejně jako v případě pasů zřejmě nechají motoristé výměnu na poslední chvíli.