Nečekané rozuzlení má případ údajné krádeže několikatunového stroje na zpracování dřeva harvestor, který zmizel ze šumavských lesů. Odvezla si ho totiž do Německa firma HSM, které podle slov ředitele společnosti Felixe Prince zu Hohenlohe patří. Stroj Němci prodali irské společnosti, která ho podle našich informací nezaplatila, pronajala ho ale plzeňské firmě Forwest a.s. „Skutečně jsme si ho odvezli. Máme soudní rozhodnutí, které potvrzuje, že na něj máme nárok,“ uvedl ředitel HSM. „Prodali jsme ho, ale nikdo nám za něj nezaplatil. Nyní je u nás v Německu,“ vysvětlil ředitel. Cena stroje, který je schopný vytěžit až sedm set metrů krychlových dřeva denně, je podle něho zhruba 2,5 milionu eur.
Plzeňská firma se k celé situaci odmítla vyjádřit. Její ředitelka Hana Machová Deníku po svých zaměstnancích vzkázala, že se k celé situaci vyjdařovat nebude. „Není to naše záležitost. Měli jsem stroj pouze v pronájmu.“
Čeští policisté chtěli případ vyšetřovat jako krádež. „Než jsme dostali podklady, harvestor se našel v Německu a případ převzala tamní policie,“ řekla včera mluvčí policejní správy Jihočeského kraje Jana Kameníková. Dodala, že na případ je upozornili němečtí kolegové.
Kolos na zpracování dřeva zmizel z jižních Čech od pramenů Vltavy. Podle mluvčího šumavského národního parku Radovana Holuba stopy, kudy stroj z místa odjížděl, vedou směrem do západních Čech na Luzný a pak na Bučinu. Přitom značně poškodil některé turistické a lesní cesty. „Pracovníci německé firmy, kteří se snažili dostat stroj domů, vyjeli koleje v rašeliništi a napáchali další škody. Správa Národního parku Šumava i zástupci Bavorského lesa na ně chtějí podat trestní oznámení. Zatím ale čekáme na výsledky vyšetřování německé policie,“ uvedl Holub.
Správa parku vlastní fotodokumentaci cesty, kudy se stroj dostával do Německa. „Řidič to tady musel znát, navíc lokalita, kudy se vydal, je místem pro exkurze Euroregionu. Projížděl Biskupovou slatí, tam ale zapadl, takže se musel vrátit a zvolit východnější cestu,“ dodal terénní pracovník správy parku Libor Hošek.