Sucho a horké počasí ovlivňuje stav podzemních vod. V některých obcích, kde nemají tak vydatné prameny musí s vodou šetřit. Podle informací „Chodím pravidelně stav vody kontrolovat, zatím je vody dostatek a tak jsme zatím neuseli stav omezení vyhlásit, to se ale může při takovémto poačasí snadno změnit“ řekl Deníku starosta Rabí Milan Leopold. „Téměř každé léto musíme sáhnout v období sucha po vyhlášení omezení používání vody, proto jsme se rozhodli vybudovat ještě jeden posiloací vrt,“ prozradil Deníku plány obce starosta. Podle informací z obce by se mělo vrtat už letos o prázdninách a to v lokalitě ´V Trubách´, podle tamního geogologického průzkumu se zde nachází vápencové podloží a krasové útvary, které slibují dobrou kvalitu vody. „ Vodovodní řád od vrtu k vodojemu bude stát 1,5 milionu korun. Na tuto částku budeme žádat dotaci z Krajského úřadu, abychom mohli v příštím roce projekt uskutečnit, což by naši situaci s vodou vyřešilo.“ dodal starosta Rabí.
Posílení vrtu vyřešilo i situaci v Kolinci, kam musela pitnou vodu dovážet cisterna. „Vody m áme zatím dost, ale nesmí jí lidé plýtvat. V létě doporučujeme místním obyvatelům nezalévat zahrady z obecního vodovodu ani napuštět bazény,“ uvedl kolinecký starosta Pavel Princ.
„Ani u nás nemáme s nedostatkem vody problémy, ale platí stejné doporučení jako v jiných obcích,“ doplnil starosta Chudenic David Klíma.
Vodou se snaží šetřit i v Myslívě. Tam sice s nedostatkem problémy nemají, dlouhodobější sucha by však mohla způsobit potíže. „O případném vypínání vody zatím neuvažujeme, v současné době je to zbytečné. Nestěžovali si ani majitelé studní, přesto by lidé měli k čerpání vody přistupovat šetrně,“ podotkla tamní starostka Marie Pícková.