Jedovatý plevel bolševník velkolepý se rozšiřuje po celé republice. Jde o velmi vitální rostlinu, která může dosahovat výšky až dva a půl metru, která má v jednom květenství 35 až 80 tisíc semen. Její nebezpečí pro člověka spočívá také v tom, že je fototoxická. Po kontaktu s ní vznikají na slunci na kůži zarudlé plochy a puchýře. Velmi nebezpečný je zejména pro alergiky a děti. Navíc tento plevel dlouhodobě rozvrací ekosystémy. „Museli jsme likvidovat bolševník v katastru obce Babín u lesa. Likvidaci provedl náš zahradník a to tak, že do každé rostliny vpíchnul injekční stříkačkou herbicid,“ popsal boj s plevelem vedoucí technických služeb v Horažďovicích Ladislav Panuška. „Toto úterý jsme provedli na místě zásahu kontrolu a zdá se , že likvidace byla úspěšná. Na místě se nachází asi tak jen dvě rostliny, které budeme likvidovat v srpnu,“ dodal Panuška.
„Na pravidelně udržovaných plochách se bolševník nevyskytuje. Pro ochranu před zaplevelením zahrádky stačí její pravidelná běžná údržba,“ řekl Deníku Jan Kroupar z odboru životního prostředí radnice v Sušici.
Bolševník velkolepý byl do Čech zavlečen z Kavkazu. Jako okrasnou rostlinu si ji nechal vysadit kníže Metternich v roce 1862 ve svém parku u zámku Kynžvart u Mariánských Lázní. Zejména právě proto v této lokalitě bojují s ttímto plevelem už desítku let. Na Šumavě se začíná bolševník také objevovat. „ Ze závlečných plevelů se nám na Šumavě objevuje kromě bolševníka také křídlatka a netykavka. Jejich výskyt je ale zatím lokální a nevyžadoval zatím žádného zásahu. Větší problém máme s lupinou, neboli vlčím bobem, ktarý nám ze Šumavy vytlačuje původní vegetaci,“ uvedl Deníku mluvčí Národního parku Šumava Radovan Holub.