Obchodníci se bojí toho, že ministr Bursík skutečně prosadí zálohování plastových lahví od nápojů. Pro ně by to znamenalo více administrativy a hlavně, potřebu větších skladovacích prostor. Lahve by prý musely být jednotné, což si výrobci nápojů nedovedou představit.
„V kšeftu pracuji už 35 let a věřte mi, nedovedu si představit, jak by se celá věc technicky řešila. To prostě nejde. Lidé se konečně naučili třídit odpad, vracet plast do kontejnerů a teď se má zase všechno měnit? Nelíbí se mi to,“ tvrdí obchodník Petr Heller z Janovic nad Úhlavou.
„Je to šílené, existuje přece celá řada tipů lahví, bílé, zelené, kroucené, rovné, zdá se mi to nerealizovatelné a hlavně v podmínkách malých obchodů na venkově to prostě nejde. Znamenalo by to mít větší skladovací prostory, nebo snad že by na to byly nějaké kontejnery? Nezdá se mi to být dobrý nápad,“ říká další z obchodníků na Klatovsku Václav Pinkas ze Zbynic.
„Pokud by návrh na zálohování PET lahví prošel a byl schválen, přestala bych do svého obchodu nápoje v plastech brát. Vím, jaké jsou problémy s výkupem skleněných lahví, třeba od piva. Třiďte pak ještě ty plastové, to prostě nejde, je to další nesmyslný nápad našich politiků, kteří už neví, jak by živnostníkům znepříjemnili život,“ popisuje své dojmy vedoucí koloniálu v Mokrosukách Anna Levá.
„Nemyslím si, že by vracení a zálohování lahví bylo správné. V Plzeňském kraji si přece v třídění odpadu vedeme poměrně dobře. Lidé jsou ke svému okolí i přírodě ohleduplnější. Já jsem pro to, aby se systém neměnil a lidé i nadále plasty vyhazovali do kontejnerů,“ myslí si ekologický aktivista Jan Ransdorfský. „Dávám přednost nápojům ve skle. Plasty nekupuji, a tak se mě tento případ netýká,“ dodala Eva Kolihová z Klatov.