Sucho a vysoké teploty zvyšují riziko požáru. Na to upozorňují v těchto dnech hasiči z celého Plzeňského kraje.
„V pondělí odpoledne jsme museli hasit motor kombajnu, který se mezi Ostřeticemi a Újezdem přehřál a začal hořet,“ informovali nás včera klatovští profesionální hasiči. Škoda se vyšplhala na deset tisíc korun. V regionu to není jediný případ.
„Lidé by se měli v těchto dnech vyvarovat rozdělávání ohně. Stejně tak by měli být opatrní kuřáci, kteří vyhazují nedopalky cigaret z vozidel do příkopů,“ uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje František Vaško. „Bohužel vzniku požáru třeba od zemědělských strojů nebo zablokovaných brzd vlakové soupravy se můžeme těžko vyvarovat,“ dodal. Pokud už se ale někteří rozhodnou likvidovat zahradní odpad pálením, měli by to nahlásit příslušnému územnímu odboru hasičů. „Předcházíme tak mimo jiné zbytečným výjezdům, protože běžnou likvidaci odpadu nám pak někteří lidé hlásí jako požár,“ vysvětlili klatovští profesionální hasiči.
Ředitelství hasičů zatím žádný oficiální zákaz rozdělávání ohně nevydalo, přesto to záchranáři nedoporučují.
„Bohužel není v našich silách to kontrolovat, naštěstí v lesích jsou lidé ukáznění a zemědělství se tady na Železnorudsku příliš nepěstuje,“ podotkl člen železnorudské jednotky Filip Brož.
Naopak pracovníci Správy Národního parku Šumava namátkové kontroly dělají. „Netýkají se jen ukázněnosti lidí, ale i toho, abychom v kritických lokalitách neměli pohromadě příliš vytěženého dřeva,“ potvrdil včera mluvčí správy národního parku Radovan Holub.