Půjčovny horských kol, bikeparky nebo jízda na koloběžkách. To vše se snaží v létě nabízet vlekaři, s jejichž pokadnami značně zamávala uplynulá zimní sezona. Většina provozovatelů areálů se ale shoduje na tom, že letní provoz jim ztráty nedorovná.
„Mě naštěstí vyšlo město Železná Ruda vstříc a odložilo splátky nájmu,“ podotkl provozovatel tamního areálu Samoty Jaroslav Lučan. „Teď v létě provozujeme malý bikepark přímo u malého vleku a máme taky půjčovnu kol,“ dodal.
Na Špičáku zase jezdí denně čtyřsedačková lanovka a v provozu je i nový bikepark.
Naopak kašperskohorský areál zeje prázdnotou. Společnost Snowhill, která tamní středisko provozuje, nabízí letní aktivity pouze v Liberci a Herlíkovicích. „V Kašperských Horách nemáme pro letní provoz nic. V Liberci a Herlíkovicích máme lanovky a dráhu pro koloběžky,“ řekla mluvčí společnosti Radka Záhořová.
Vlekaři původně očekávali, že ministerstvo pro místní rozvoj zřídí fonda na podporu areálů v případě špatné sezony. K tomu ale nakonec nedošlo, navíc s podporou nesouhlasila řada českých podnikatelů. „Zřízení fondu by znamenalo upřednostňování jednoho podnikatelského odvětví,“ uvedli zástupci ministerstva. „Ani provozovatelé koupališť nedostávají od státu peníze, když je v létě špatné počasí,“ dodali.
Šumavští vlekaři od státu peníze nežádali, společnost Snowhill dokonce vydala prohlášení, že i přes špatnou sezonu pomoc státu odmítá. „Moc jsme tomu nevěřili. Samozřejmě by pomoc státu nebyla k zahození, hlavně pro malé areály, ale nemůžeme říci, že bychom se bez ní nemohli obejít,“ uvedl Josef Treml z areálu na Špičáku.