Vysoké teploty dosahující místy i 35°C vyhnali o víkendu i přes upozornění hygieniků, kteří varovali před dlouhodobým pobytem na přímém slunci, malé i dospělé k vodním plochám všeho druhu. Kempy i koupaliště hlásí dostatek milovníků letního koupání i slunění.
„Ano, po týdnu kdy byla zima a pršelo se náš kemp začal plnit . Zaplňují se chatky a jezdí i lidé se stany a karavany. Více lidí chodí i k vodě,“ řekla recepční autokempu Hnačov Ivana Vokounová.
Včerejší teploty dokonce místy předhonily i ty v přímořských letoviscích.
„Naštěstí mám v autobuse funkční klimatizaci, tak jsem poslední dny přežil bez úhony, přesto bylo v autobuse nedýchatelno a vysoké vedro. Horší to mají kolegové ve starších, například linkových autobusech,“ řekl řidič autobusu Josef Fiala.
„Lidé by si měli v tomto počasí dávat pozor na přehřátí a dehydrataci organismu. Vyhýbejte se přímému slunci, používejte krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle a pokrývky hlavy. Omezit by se měla tělesná zátěž. Pijte neslazené nealkoholické nápoje bez kofejnu, kombinujte je s minerálními vodami, bilinné čaje, spíše vlažné či teplé,“ říká hygienička Buzková.
„Radí nám abychom pili, ale k nám do práce si nemůžete žádný nápoj donést. Musíme využívat stojanů s vodou, ale voda je teplá a nedá se vůbec pít. Nevětrá se, že prý máme klimatizaci, ale vůbec to nefunguje. Vedení naší firmy nechce o ničem ani slyšet,“ zlobí se zaměstnanci česko–německé firmy ILV.
„Přiznám se, že jsem zaměstnancům přivezl balík vod asi jednou. Mají ale volnější režim, takže si mohou dojít pro pití a nebo si odpočinout kdy potřebují. Do práce mohou chodit i dříve, už od 5 hodin a končí samozřejmně dříve,“ popisuje podnikatel Milan Liška.
„Není zaznamenána vyšší výjezdnost lékařů v souvislosti s vysokými teplotamy. Mdloby a kolapsy se však objevili“ informovala vedoucí lékařka dispečinku Krajské záchranné služby Plzeňského kraje Naďa Rozmarová.
Podle lékařky bychom měli vypít 2 – 3 litry tekutin denně, a vyvarovat se třeba dlouhým jízdám v autě.