Na dětských letních táborech se stále ještě tutam najde místo, kam mohou rodiče své ratolesti přihlásit. Aby byl pro ně pobyt na dětské rekreaci příjemným zážitkem, měli by i rodiče dodržet několik zásad. Všeobecně se doporučuje umístnit dítě na tábor, který ma už nějakou tradici a existuje zde záruka, že pořadatelé mají s tábory a dětmi už nějaké zkušenosti. Mít se na pozoru se doporučuje také při placení, pořadatel tábora by měl být uveden jak na přihlášce, tak i na dokladu o zaplacení. Pořadatelé vyžadují také po rodičích doklad o bezinfekčnosti. Je– li dítě na rekreaci na doporučení lékaře, je nutné informovat o tom vedoucího tábora.
Každý provozovatel má zákonem dané povinnosti, které kontroluje příslušná krajská hygienická stanice. Kromě termínu a místa konání a počtu dětí, musí oznámit způsob zabezpečení pitnou vodou a stravování. „ Z hlediska hygienických předpisů nemáme žádné problémy, náš tábor má jedenatřicetiletou tradici a myslím, že jsou u nás děti spokojené,“ tvrdí o táboru ve Zbyslavi na Šumavě jeho pořadatel Martin Vejvoda.
Dalším problémem, se kterým se tábory musí potýkat, je stesk malých dětí po rodičích. „Tyto věci se snažíme zejména řešit tím, že dítě zabavíme hrou, to je asi nejlepší lék,“ uvedl své vyzkoušené řešení Vejvoda. Pořadatelka tábora u Hnačovského rybníka v Plichticích nabízí rodičům také toto řešení: „ Letos poprvé pro malé děti pořádáme zkrácený turnus. Rodiče zaplatí cenu za jeden týden a v sobotu, kdy je návštěvní den, se pak společně s dítětem rozhodnou, jestli dítě setrvá až do konce rekreace, nebo pojede domů.“
„Naše Šárka pojede na tábor do Plichtic už třetím rokem. Poprvé jela v šesti letech a trošku se jí stýskalo. Teď se už ale těší,“ popsala své zkušenosti s táborem maminka Martina Englová z Klatov.