Pokud se vlastník chlupatého mazlíčka nechce odloučit od svého přítele ani na dovolené, čekají ho nemalé starosti. Před výjezdem do zemí Evrospké unie je majitel povinen obstarat si pas pro malá zvířata s platným potvrzením o očkováním proti vzteklině. Dostane jej u svého veterinárního lékaře „Vlastníci zvířat si u nás takové pasy zařizují často, protože bez nich vycestovat nelze,“ řekla veterinářka Daniela Nešporová z Klatov.

„Ze všech stran Českou republiku obklopuje Evropská unie, zvíře pas mít musí, díky tomu se dá dohledat pohyb vlastníka i jeho psa nebo kočky,“ uvedla. Pes podle zákona patří mezi malá zvířata společně s kočkou a fretkou. Zároveň s pasem musí majitel nechat zvíře čipovat nebo předložit na hranicích ke kontrole důkaz jeho původu. „Když přijedete na hranice s nečipovaným psem a bez pasu pro něj, měli by vás vrátit,“ uvedla Nešporová. „Zabrání se tak pašování zvířat, ukradený pes by se neměl dostat přes hranice,“ popsala systém kontroly.

Rozhodne-li se vlastník zvířete navštívit Anglii, Irsko, Švédsko nebo Maltu, je povinen nechat zvíře vyšetřit i na protilátky proti vzteklině. Vzorek krve odebírá veterinární lékař a odesílá jej do akreditované laboratoře. „Toto vyšetření provádíme málokdy, přijde tak jeden pes nebo kočka ročně,“ řekla Nešporová. Doklad o provedení nesmí být starší než šest měsíců před vstupem do země. Tyto země zároveň požadují po majiteli potvrzení o odčervení a ošetření proti klíšťatům, staré jeden až dva dny.

„S naším Beníkem jsem ven vyjela jen jednou před rokem a půl. Tenkrát do Německa,“ řekla osmačtyřicetiletá Hana Klajsnerová z Klatov. „Všechny doklady mu zařizoval manžel. Na hranicích nás odbavoval velice milý celník a s těmi papíry jsme projeli bez potíží,“ popsala kontrolu. „Jsem určitě pro taková přísnější opatření, aspoň k nám pašeráci nepřitáhnou žádná ukradená zvířata,“ vyjádřila svůj názor. „Stojí to určitě trochu běhání po doktorech. Náš Beník je člen rodiny, co bych pro něho neudělala, nejlepší je mít to v pořádku,“ dodala Klajsnerová.