Šokující skutečnost odhalil na pohled banální soud dvou mužů z Klatovska obviněných z výroby pervitinu. Ukázal totiž, že řidičský průkaz mají i motoristé, kteří přiznali závislost na drogách. Přesto řídí mnohatunové kamiony a mohou způsobit vážné dopravní nehody, při nichž zemřou nevinní lidé.

Marcel Š. (24) a Zbyněk F. (35) se před klatovským soudem zpovídali z výroby a distribuce pervitinu. Oba přiznali, že ho sami užívali, a to nitrožilně. Mladší z obou mužů dokonce pod jeho vlivem přišel k soudnímu znalci z oboru zdravotnictví, který ve svém posudku uvedl, že Marcel Š. by měl kvůli své závislosti podstoupit ústavní léčbu. Marcel Š. soudu přiznal, že si před vyšetřením pervitin aplikoval. „Od té doby ale nic neberu a snažím se vybudovat svoji kariéru řidiče. Jezdím s kamionem pro firmu z Domažlic, vozím především obilí do Německa,“ řekl před soudem již několikrát trestaný Marcel Š.

Ten od soudu odešel s podmíněným trestem a musí se podrobit ambulantní léčbě ze závislosti na drogách, řídit mu však soud nezakázal. Přestože mohl lhát a může si pervitin píchat i nadále, řidičský průkaz mu zřejmě nesebere ani klatovská radnice.

„V první řadě se to musíme dozvědět. Každý lékař, který při jakémkoliv vyšetření zjistí, že je profesionální řidič pod vlivem alkoholu nebo drog, má vůči nám oznamovací povinnost. Teprve pak můžeme jednat a dotyčnému může být udělen zákaz dokonce i na dobu neurčitou,“ řekl Deníku vedoucí odboru dopravy klatovské radnice Antonín Nauš. Ten ale zároveň připustil, že jeho podřízení dosud neodebrali řidičský průkaz kvůli závislosti na drogách ani jedinému řidiči.

„Hlavní problém je v tom, že lékaři do toho nechtějí jít ani u alkoholu, ani u drog. Zřejmě nechtějí ztratit pacienty,“ domnívá se majitel klatovské autoškoly Martin Lang. Boj s řidiči, kteří před jízdou požili návykové látky, je těžký i pro policisty. Hůře se jim prokazují drogy než alkohol. „Pokud ale někdo odmítne lékařské vyšetření, hrozí mu pokuta až 50 tisíc korun a zákaz činnosti až na dva roky,“ upozornila klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.