Dvě poslední etapy oprav čekají ještě v letošním roce Masarykovu základní školu v Klatovech. Kromě rekonstrukce objektu se počítá i s výstavbou víceúčelového hřiště. Město Klatovy, které je zřizovatelem školy, je ale v současné době postaveno před problém. „Žádali jsme o dotaci na ministerstvo financí ve výši deseti milionů korun. Tu jsme ale nedostali,“ uvedl starosta Klatov Rudolf Salvetr.

Zastupitelé proto museli rozhodnout, zda se bude v plánovaných opravách pokračovat, nebo se kvůli financím přeruší. Nakonec se shodli na tom, že bude v letošním roce realizována ta část plánované třetí etapy, která je zkolaudovatelná.

Rekonstrukce Masarykovy ZŠ se objevila na programu jednání zastupitelů už v březnu. To když se hovořilo jednom z rozpočtových opatření pro letošní rok. Místostarosta Klatov Jan Vrána tehdy navrhl, aby se z rozpočtu města uvolnilo 10 milionů korun. „Třetí etapa je vyčíslena na 21,5 milionu korun, stále vedeme jednání s ministerstvem o dotaci a doufáme, že uspějeme. Deset milionů korun z rozpočtu by alespoň pokrylo náklady na to, co již je na objektu rozděláno,“ upřesnil na březnovém jednání Vrána.

Zatímco závěr rekonstrukce budovy školy je zatím s otazníkem, jisté už je, že školáci se dočkají víceúčelového hřiště. Jeho výstavbu totiž zastupitelé na svém červencovém jednání schválili. „Požádali jsme Krajský úřad v Plzni o dotaci, přišla nám ve výši 700 tisíc korun,“ uvedl starosta Salvetr. Zmíněný příspěvek posílí Masarykova základní škola částkou 1,8 milionů korun ze svého peněžního fondu. A protože celková stavba sportoviště vyjde na 3,3 miliony, zbylou částku přidá město z rozpočtu. „Byla by škoda dotaci z kraje nevyužít,“ upřesnil starosta.

Podle našich informací patří oprava tamní školy k velmi rozsáhlým. V předchozích etapách došlo na kompletní opravu druhého podlaží, samozřejmě včetně kabinetů a tříd a jižní strany budovy. Nyní zbývají chodby, fasáda budovy a úprava okolí.

Masarykova základní škola není jedinným školním zařízením ve městě pod Černou věží, kterou čeká oprava. Podobně město jako zřizovatel zvažuje nechat rekonstruovat základní školu v Tolstého ulici v Klatovech. „Rada města odsouhlasila firmu, která vypracuje projektovou dokumentaci na opravu této školy,“ uvedla místostarostka Klatov Věra Tomaierová.