Nejdříve úmorné sucho, teď zemědělce sužuje déšť. Současná situace není podle nich dobrá. „Dlouho jsme čekali až zaprší, báli jsme se že všechno uschne. Pak se počasí umoudřilo a dalo rostlinám potřebnou vláhu. Vypadá to, že si pořád stěžujeme, ale naše činnost je na přírodě a počasí závislá,“ říká soukromý zemědělec Jiří Kutka.

„Letošní žně jsme zahájili 24. června , což je o 2 - 3 týdny dříve než obvykle. Hlídali jsme zralost a tak můžeme říci, že v tuto chvíli máme pod střechou všech 176 ha ozimého čečmene. Začali jsme i se sklizní řepky. Podařilo se nám sklidit 90 z 264 ha. Výnosy jsou průměrné. Teď práce stojí, vlhkost nám nedovoluje sklízet,“ popisuje situaci v družstvu Velký Bor Václav Šmat. “V zamědělství pracuji skoro čtyřicet let. Něco jsmem už viděl a zažil. Musím se přiznat, že si nepamatuji na to, že by obilí dozrálo tak extrémě brzo jako v letošním roce,“ říká Šmat.

V současné chvíli je na okrese Klatovy sklizeno 78% ozimého ječmene a 8% ozimé řepky. Počasí teď zastavilo práce v celém okrese. Deště bylo dost, te´d potřebujeme zase slunce abychom sklidili co dozrálo. Při vytrvalejších deštích může dojít k lámání klasů, u řepky pak k otevírání lusků, což by znamenalo patřičné ztráty. Než se sklidí ozimé ječmeny a řepka, dozraje jarní ječmen a pšenice,ů říká velitel Agrární komory v Klatovech Jiří Lojda.

Podle meteorologů nás ale po celý týden čeká oblačnost, s možností přívalových srážek které mohou zvednout hladiny některých toků, kroupy a silné bouřky a vítr. Ranní teploty se mají pohybovat mezi 13 a 9°C, odpoledne pak mezi 15 až 19°C. Oteplování nastane až o víkendu, kdy meteorologové slibují teploty kolem 30°C.

Mnohým družstvům se díky dešťům žně prodražují. Na sklizeň si totiž sjednávají jak kombajny, tak kombajnéry. Prostoje jsou ale příliš drahé. „Práce stojí. V tomhle nemůžeme na pole. Věnujeme se tedy údržbě techniky a čekáme až se počasí umoudří,“ říká kombajnérista Josef Kovanda z Chotěšova, který se podílí již řadu let na žňových pracích na Měčínsku.