Méně jablek i švestek čekají letos zahrádkáři na Klatovsku. „Může za to špatná zima. Letos všechno začalo kvést brzy, do toho přišly místy přízemní mrazíky, déšť a kroupy,“ zlobí se zahrádkářka Josefa Roudná z Vřeskovic.
„U nás ve Vřeskovicích jablka nejsou. Stromy byly jablky obalené, ale všechno popadalo. Žádná sláva nebyla ani s třešněmi, a jak tak pozoruji, slabá úroda bude i hrušek. Do květu zapršelo,“ popisuje Roudná.
Situace není vážná po celém okrese. Jsou i místa, kde můžeme očekávat zhruba padesátiprocentní úrodu oproti loňsku, kdy byla úroda extrémně dobrá.
„Příroda s námi prostě žertuje. Na některých místech Klatovska špatně odkvetly peckoviny i hrušky. Co odkvetlo dobře, pomlátily kroupy,“ říká předseda klatovských zahrádkářů Josef Novotný.
„Zajímavé je, že jabloně máme doslova obalené a broskve, které stojí jen několik metrů opodál, nemají nic. To víte, pořád bylo teplo, stromy začaly kvést a najednou přišly dokonce i mrazíky. Co přežilo mráz, poničily kroupy, deště a zima,“ dodává Novotný.
„Je samozřejmě méně ovoce než v minulém roce, přesto si myslím že jahod byl dostatek, i když kvůli suchům byly poměrně malé. Obaleny jsou i keře rybízů. Co šlo, tak jsme nandali do mrazáku na zimu, navařili jsme jahodové knedlíky a hlavně, navařili jsme z třešní, jahod i rybízu mameládu. Teď čekáme na meruňky. Ty dovezeme z Moravy, protože letos se nám nedaří,“ říká Marie Blahoutová z Klatov.
Na své si přijdou také různé palírny a moštárny. Popadané anebo natlučené ovoce se totiž nedá uskladňovat, a tak většina pěstitelů bude ovoce proměňovat do tekuté podoby. Ceny těchto služeb na Klatovsku zůstanou stejné jako v minulém roce.
Vyšší ceny hlásí ale prodejci ovoce a zeleniny.
„Budeme muset zdražit, již nyní se jeden kilogram jablek pohybuje od 25 korun výše.