„Za nález desky z hrobu nabízím odměnu,“ říká Pavlína Mikulíková z Klatov, která minulý týden na klatovském hřbitově zjistila, že její rodině kdosi ukradl desku z místa posledního odpočinku. „My jsme zase nabídli odměnu za navrácení busty,“ dodává David Klíma, starosta Chudenic, kde zmizela bronzová busta majora Roubala. Šance, že se části hrobů vrátí zpět na místo, jsou ale mizivé. Na odměny nereagují ani sami chmatáci, i když za bustu nabízeli chudeničtí zastupitelé částku řádově v desítkách tisíc korun.

„Kvůli ukradené desce za námi přišla majitelka ještě předtím, než ji z urnového háje někdo sebral. Stěžovala si, že je uvolněná, takže kameníci museli desku znovu přilepit,“ uvedl vedoucí klatovského krematoria Jaroslav Vizinger. „Vůbec nechápu, kde se v lidech bere takový hyenismus. Ztrátu pomníku jsem samozřejmě hlásila policii, ale obávám se, že chmatáka jen tak nenajdou,“ říká smutně okradená žena. Žulový pomník, za který majitel obvykle zaplatí kolem dvaceti tisíc korun, většinou končí na zahradách v podobě schodů nebo částí krbů.

„Krátce poté, co někdo ´očesal´ hroby v Chudenicích, řádili nenechavci i tady v Dolanech,“ podotkla Hana Bártová z tamního obecního úřadu. Majitelé hrobek i pracovníci pohřebních služeb říkají, že hlášení škody je mnohdy ztráta času. „Strávíte dvě hodiny na policii a výsledek je nulový,“ stěžuje si Tomáš Martínek z Klatov. Stejného názoru jsou i další okradení a dokonce i sami policisté. „Úspěšnost nalezení pomníků nebo váz je skutečně mizivá,“ potvrdil Karel Fořt z klatovské policie. „Jednou tady v Klatovech zmizel i celý hrob. Místo něj jsme našli jen prázdné místo,“ dodal Vizinger.