Za telefon nebo dotaz v informačním centru utratí méně, ale přesto mnoho lidí stále více využívá veřejný internet. Vyhledávání informací takovým způsobem se jim zdá snazší.
„Ze zájemců o přístup na síť tvoří turisté asi třetinu, někdy jsou to třeba zaměstnanci firem, kteří mají v Klatovech školení,“ řekla pracovnice Městské knihovny v Klatovech Milena Hálková. „O prázdninách máme kratší otvírací dobu, ale čtenáře ani návštěvníky města to neomezuje, většina z turistů přichází kolem druhé hodiny odpoledne, místní později, dodala. Klatovská knihovna se zatím nezapojila do projektu Internetizace knihoven Plzeňského kraje. Díky tomu bylo více než dvě stě padesát knihoven na Plzeňsku vybaveno počítačovou sestavou s přístupem k vysokorychlostnímu internetu. Čtenáři v nich mohou surfovat zdarma.
„Na internetových kavárnách mi vadí, že některé otvírají až od devíti a nejedou nonstop, “ řekl dvacetiletý student Jan Kubeš z Prahy. „Potom si radši na nádraží dojdu nebo zavolám, než bych čekal a utrácel za zbytečnou kávu, jenom proto, že chci vědět, kdy mi jede autobus,“ vyjádřil svůj názor.
„Jinak bych ale veřejný internet nezavrhoval. Zapomněl jsem si zarezervovat ubytování a na poslední chvíli jsem hledal jiné. Člověk si sebou vždycky nevozí počítač,“ popsal svůj pobyt. „Jenom kdyby to nebylo tak drahé. Do budoucna bych si přál, aby míst, kde si můžu zasurfovat přibylo. Třeba v klatovském informačním centru veřejnosti přístup na počítač nenabízí,“ dodal.