Protože letošní koupací sezona začala dřív, kvalitu vody v rybnících začaly také dřív ohrožovat sinice. Ty jsou jedovaté a mnohým lidem způsobují vyrážku a nevolnost. Nejlépe se jim daří v teplém počasí, když už je voda dostatečně prohřátá. Chladné počasí těchto dnů by proto mělo jejich rozmnožování zastavit.
Za velký výskyt sinic může fosfor z pracích prášků, který se do řek a vodních nádrží dostává kanalizací. Právě tento prvek je potřebný pro život těchto zelených organismů.
Jste–li na cestách a stav vody v nádrži vám není znám, stačí jednoduchý test, na který vám stačí PET láhev. Naberete do ní vodu a tu necháte na stát dvacet minut na světle. Sinice mají totiž na rozdíl od řas tendenci stoupat vzhůru, proto objeví–li se v láhvi na hladině vrstva šedozelených mikroorganismů, jde s největší pravděpodobností o jedovaté sinice. Odborníci doporučují, pokud jste se v takovéto vodě vykoupali, abyste se rozhodně potom neutírali ručníkem, jedovaté sinice byste si totiž do těla vetřeli ručníkem, a urychleně se osprchovali.