Samé jedničky na vysvědčení a dva měsíce volna před sebou. S takovým nadšením odcházely včera některé děti z Chudenické školy. Ovšem naposled. Kvůli nedostatku žáků tamní zastupitelstvo odhlasovalo uzavření školy.
„Lidé mi říkají, že to není moje vina ani vina zastupitelstva. Přesto vás chci požádat o odpuštění, že jsme vás nedokázali před tímto koncem uchránit,“ řekl se slzami v očích starosta Chudenic David Klíma, který se se školáky i učitelkami přišel rozloučit.
Se samými jedničkami odcházeli ze školy prvňáčci Katka Faberová, Adélka Jančová a Honza Kratochvíl. Ti zahájí další školní rok ve Švihově. „Teď si ale budu užívat prázdnin. Chystám se k babičce a s rodiči budu jezdit na výlety,“ těší se na léto Honza Kratochvíl. „Já se také na prázdniny moc těším,“ dodala Adélka.
Během včerejšího dopoledne se chudeničtí žáci rozloučili i s kuchařkami, které pro ně připravily malé zmrzlinové pohoštění. „To je snad poprvé, kdy všem chutná,“ pousmála se ředitelka školy Jana Havlíčková. Těžko se se školou loučili hlavně nejstarší školáci, kteří už si na Chudenice zvykli.
Kromě Švihova si žáci mohli vybrat ještě mezi kolovečskou školou a Klatovy. Většinou vybírali podle toho, kam chodí jejich starší sourozenci nebo kde pracují jejich rodiče. „Já půjdu po prázdninách do Kolovče,“ pochlubil se páťák Filip Vávra. Další žáci zvolili třeba Masarykovu základní školu v Klatovech, kde mají třídu zaměřenou na hokej nebo jinou klatovskou školu.
Podle historických pramenů se první škola objevila v Chudenicích už před 350 lety. Ještě v průběhu sedmdesátých let fungovala školní budova u tamního kostela. Tam bylo jen pět tříd, ostatní ročníky už chodily do školy vedle bývalého obecního úřadu. K ní pak přibyla ještě přístavba.