Koupit si městský byt obálkovou metodou, zadlužit se na několik let kvůli hypotéce, či složit několik set tisíc korun firmě stavící byty. Pouze tak mají lidé šanci sehnat v Klatovech bydlení.
Na hospodářském odboru Městského úřadu v Klatovech přitom evidují v současné době zhruba 550 žadatelů o nájem bytu. „Pro občany z pořadníku máme k dispozici městské byty, které jsou vyčleněny z bytového fondu a nebudou nikdy nabízeny k odprodeji do soukromého vlastnictví,“ vysvětluje místostarostka Klatov Věra Tomaierová. Dodává, že se tímto způsobem ročně uvolní zhruba tři desítky bytů.
To ale na pokrytí zájmu zdejších obyvatel nestačí. Město přitom v nejbližší době nebude stavět žádné byty pro obyvatele s nízkými příjmy. „Už v minulém volebním období město žádalo o dotaci na výstavbu 46 bytových jednotek na Plánické ulici. Ze státního fondu bydlení ale přišla zamítavá odpověď,“ upřesnila Tomaierová.
Podobná situace panuje i na Horažďovicku. „Zhruba před třemi lety jsme postavili 21 bytů v lokalitě nad nemocnicí. Ty jsou určeny lidem s nízkými příjmy. V brzké době ale žádná podobná stavba v plánu není,“ uvedla tajemnice Městského úřadu v Horažďovicích Ivana Dušková. Ve městě ale projevila zájem stavět byty soukromá firma. „Vytipovávají si vhodné lokality, zjišťují si dopravní obslužnost, blízkost nákupních středisek a podobně. Zástupci firmy rovněž udělali poptávku mezi lidmi. Předpokládám, že obyvatelé o tuto formu získání bydlení zájem mají,“ dodala.
Firmy zabývající se výstavbou bytů a jejich prodejem si na nezájem veřejnosti stěžovat nemohou ani v Klatovech. „Určitý zájem je, většinou si lidé berou na koupi bytu hypotéku či využívají nejrůznějších druhů spoření,“ říká Václav Hochmann z Klatovské stavební kanceláře, s.r.o., která se stavbám bytů věnuje už desátým rokem. Dodává, že za uvedenou dobu se ale hodně změnilo ohledně nárůstu všech nákladů na výstavbu bytů.
I přesto se řada lidí domnívá, že byty jsou často nedostupnou záležitostí. „V první řadě by se měly v republice srovnat platy na úroveň jiných států Evropské unie. Pak budou mít třeba i mladí lidé peníze na to, aby si mohli koupit byt,“ myslí se Jan Lidmila z Klatov.