„Jestli přineseš na výzo pětku, seřežu tě, až zčernáš.“ Věta, která před pátečním vysvědčením zazněla a ještě zazní v mnoha domácnostech, není ani na Klatovsku v některých případech planou výhrůžkou, ale krutou skutečností. Některé děti musejí být každý rok po výprasku ošetřeny u lékaře, jiné raději utečou z domova nebo si sáhnou na život.
Nepřiměřeného postihu se právem bojí řada dětí, na povrch se ale dostane jen špička ledovce. Policisté i odborníci se snaží proto apelovat na rodiče, aby své potomky tvrdě netrestali, a snaží se také radit dětem, jak se zachovat. Angažují se i samotné školy. „Pokud víme, že bude mít dítě špatné známky, posíláme doporučený dopis jeho rodičům a zveme je do školy. Vše tak vědí dopředu a nejsou v den vysvědčení nepříjemně překvapeni. Možná i proto jsme u nás ještě neměli útěk školáka z domova,“ řekl Deníku zástupce ředitele ZŠ Komenského v Nýrsku Karel Kalivoda. To, že by rodiče neměli čekat na poslední den školy, si myslí i další odborníci. A neměli by také děti strašit, ti si mohou v nejhorších případech sáhnout i život.
„Strach dětí z rodičovských výhrůžek a trestů často bývá jednou z příčin útěků z domova nebo v některých případech i sebevražedných pokusů dětí. Rozhodně není motivující pro dítě zbití od rodičů, protože nemá smysl. Další školní rok bude za několik měsíců a známky již nemůže napravit ani změnit. Rodiče mají vysvětlit dítěti, že jeho výsledky nejsou potěšeni a že v příštím školním roce mu pomohou zvládnout učivo lépe. Tento slib by neměli zapomenout následně splnit,“ upozorňuje klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.
V těchto dnech také roste počet dětí, kteří využívají Linku bezpečí. Školáci volající na číslo 800 155 555 se většinou zajímají o to, jaký postup by měli zvolit, aby je zloba rodičů zasáhla co nejméně. Radu ale mnohdy potřebují i rodiče. V den vysvědčení, tedy v pátek 29. června, bude pro ně mimořádně od 14 do 17 v provozu i rodičovská linka, tedy číslo 283 852 222, na které je jindy možné volat jen v pondělí a ve středu odpoledne.