Kvalitní návštěvnická centra a divoká zvířata ve volné přírodě. To je jedna z cest, jak chce Národní park Šumava zabavit turisty, kteří by se v něm jinak příliš nezdrželi. Deníku to včera řekl ředitel parku František Krejčí.
„Ročně nás navštíví zhruba dva miliony lidí, ale z toho více než polovina parkem v podstatě jen proletí. Projdou se přírodou, a protože je nic nezdrží, odejdou. To chceme změnit,“ tvrdí Krejčí. Jednou z priorit nového vedení parku je proto zoologický program. Jeho cílem je vybudování pěti až sedmi návštěvnických center a pozorovacích míst pro sledování zvířat ve volné přírodě a vybudování centrální záchranné stanice pro ohrožená a handicapovaná zvířata v blízkosti hraničního přechodu Strážný včetně několika pohotovostních stanic.
Návštěvnická centra pro pozorování zvířat budou zaměřena na detailní poznání volně žijící zvěře (jelen, srnec) a původních šumavských vodních živočichů (pstruh, lipan, vranka, mník, rak), případně i těch, kteří se na Šumavě již nevyskytují (zubr, vlk). „Nebudou kopírovat systém zoologických zahrad. Jejich cílem je ukázat návštěvníkům místní a ve volné přírodě se vyskytující druhy v jejich přirozeném biotopu,“ doplnl mluvčí parku Radovan Holub. Vlastní zařízení pro pozorování zvířat by měla být budována v blízkosti přirozených lokalit a měla by simulovat zážitky z pozorování přirozeně se pohybující zvěře. „V současné době se připravuje projektový záměr. Vše chceme financovat z evropských peněz, o dotaci zažádáme na podzim. Návštěvnická centra by měla stát do tří let,“ přislíbil Krejčí. Ten dodal, že na některých zlepšeních, jako jsou například kvalitnější propagační materiály, již začal park pracovat.
Obratu na lepší časy se ale dočkají i milovníci turistiky a bikeři, kteří po lednovém orkánu, jenž na Šumavě napáchal obrovské škody, na mnohá místa nesměli. „Od 1. července už budou přístupné všechny trasy. Jediná, u které to ještě nemohu říci na sto procent, je trasa Železná Ruda – Polom,“ doplnil Holub.
Dalším plusem pro návštěvníky Šumavy by měla být souhrnná databáze, která by měla shrnout možnosti trávení volného času v případě nepříznivého počasí.