Město i správa a údržba silnic chtěly bezpečnější vozovku. Teď ale městu hrozí za vykácení stromů pokuta sto tisíc korun, kterou jim udělila Česká inspekce životního prostředí. Město už se proti tomuto rozhodnutí odvolalo.
„Bývalé vedení města se v roce 2001 se SÚS dohodlo na tom, že bude pečovat o zeleň, která je ve Vimperské ulici ještě na území města. Tahle péče se nám teď vymstila,“ říká starostka Kašperských Hor Věra Balounová.
Kvůli rekonstrukci silnice a špatnému stavu stromů nechalo město začátkem letošního roku podél komunikace stromy vykácet, přičemž část úseku dělala právě klatovská správa a údržba silnic. I s ní teď inspekce vede správní řízení. „Ani my s rozhodnutím nesouhlasíme. Postupovali jsme podle zákona, navíc koncem měsíce už bude komunikace hotová,“ zlobí se ředitel SÚS Jiří Velíšek, který navíc uvažuje o nové výsatbě, ovšem dál od vozovky.
Kácení se tehdy zajídalo řadě lidem z Kašperských Hor. Mnozí o tomto případu ostře diskutovali na zasedání zastupitelstva. „Pamatuji padesátá léta, když se trhaly křížky, bouraly kapličky a dnes mi připadá, že se trhají aleje,“ stěžoval si tehdy tamní přírodovědec Ivan Lukeš.
Naopak řada řidičů tuto změnu uvítala. „Ať si lidé uvědomí, že doprava před sto lety nebyla stejná jako dnes. Tenkrát tam ty stromy nevadily, když po cestě projela dvakrát za den drožka, ale v dnešní době už je to nebezpečné,“ namítl Jaromír Hořejší ze Sušice.