„Případů napadení psem bylo na Klatovsku více, ale až v tomto případě utrpěl poškozený těžkou újmu na zdraví,“ vysvětlila okresní státní zástupkyně Jiřina Vítovcová. Iva Z. podle obžaloby ponechala vloni v dubnu v Prášilech bez dozoru psa, kterého jí svěřil do péče její bratr. Kříženec huskyho vyběhl od domu na veřejnou cestu, kde napadl tehdy 14letého Tomáše A.

„Šel jsem po cestě, když najednou vyběhl hnědobílý pes a běžel přímo na mě. Chtěl jsem mu utéci, ale stihl jsem se sotva otočit. Skočil na mě, kousl mě do nohy a já upadl. Při pádu jsem si zlomil nadvakrát levou nohu,“ líčil před soudem mladík, který strávil několik dnů v sušické nemocnici, měl dlouho sádru a po ní ortézu. „Táta mě musel dokonce nosit na zádech na záchod,“ řekl chlapec, který mohl normálně chodit až na konci prázdnin.

Iva Z. před soudem tvrdila, že kříženec Dag, jemuž byl vloni v dubnu celý rok, je hodný pes, který ji poslouchal. „Nikdy na nikoho neútočil. Byl vycvičený a mimo náš pozemek, který není oplocený, chodil jen se mnou nebo s někým z rodiny. Tenkrát poprvé vyběhl, ale nevěřím tomu, že by na Tomáše zaútočil. Když jsem k nim na základě Tomášova volání doběhla, tak ten sice ležel na zemi, ale Dag stál asi dva metry od něj a byl úplně klidný,“ líčila mladá žena.

Zatímco svědci pozvaní obhajobou podpořili její verzi, že Dag je hodný pes, Tomáš A. i jeho otec Štefan uvedli, že nešlo o jeho první útok na člověka. Soudce Jaromír Veselý proto odložil líčení na srpen, kdy budou vyslechnuti další svědci a vyjádří se i znalec z oboru kynologie.

V mnoha obcích na Klatovsku i přes zákaz pobíhají psi volně a bez náhubků, a tak dojde občas k útoku zvířete na člověka. „Jejich přesný počet ale neznáme, neeviduje se to,“ řekla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. „Pokud jde k někomu pes bez náhubku, doporučuji zůstat klidně stát, neutíkat a nedělat rychlé pohyby. Pokud by dorážel, udeřte ho silně do čenichu a odcouvejte někam, kde se schováte,“ dodala.