Studium na střední škole už není jen výsadou těch nejlepších. Do prvních ročníků jsou přijímáni deváťáci se čtyřkami na vysvědčení, výjimkou nejsou ani pětky.
„Dětí je málo, volných míst ve škole hodně,“ říká ředitel Střední zdravotnické školy v Klatovech Jaromír Veselý. Jeho slova dokazují skutečnost, že školy ve snaze udržet se berou téměř každého, kdo o studium projeví zájem. „Je to samozřejmě špatný systém, ale to, že je žák do školy přijat, ještě automaticky neznamená, že ji dokončí,“ říká Veselý.
Nad způsobem výběru žáků na střední školy kroutí nevěřícně hlavami i ředitelé základních škol. „Před lety jsme měli dívku, která se se dvěma pětkami v pololetí deváté třídy hlásila na střední školu a přijali ji,“ potvrdil Deníku ředitel Základní školy Čapkova v Klatovech Vlasta Skřivan. I v letošním školním roce na této škole mají dva deváťáky, kterým hrozí známka nedostatnečná a v srpnu je čekají opravné zkoušky. Přitom už doma mají tito žáci rozhodnutí o přijetí na střední školu.
Pětka na vysvědčení na konci deváté třídy není ale překážkou dalšího studia. „Žáci dostanou termín opravných zkoušek. Je na nich, zda se dostaví. Pokud ano a udělají je, pak je známkou na vysvědčení čtyřka. Pokud je neudělají, mohou si požádat o opakování devátého ročníku, protože v případě závěrečného ročníku to není automaticky,“ vysvětluje Skřivan. Ani reparát není povinností. „V tomto případě má sice žák splněnou základní docházku, ale má neúplné základní vzdělání,“ dodává Skřivan.
Statistiky studijních výsledků na středních školách potvrzují, že talentovanost studentů se pozná v průběhu prvního ročníku. „Je to takové síto, buďto žáci na další studium mají, nebo ze školy odcházejí. Například vloni z 27 studentů prvního ročníku postoupilo do druhého 20,“ potvrdil Jaromír Veselý.
„Je to věc každého z deváťáků. Ať sami během studia poznají, zda na střední školu mají,“ domnívají se studenti Vladimír Dušek a Michal Kolář z Klatov.