Lékaři varují zejména starší a nemocné lidi, aby především přes poledne, kdy teploty kulminují, nechodili na přímé slunce. „Zaznamenali jsme v posledních dnech zhruba o deset procent výjezdů více, než obvykle. Množí se případy, kdy si pacienti stěžují na dušnost, bolesti na hrudi, nevolnost a kolapsové stavy,“ říká Lenka Ptáčková ze Záchranné služby Plzeňského kraje.

„Ty teploty jsou docela úmorné. Pracuji v zemědělství a v těchto hicech to je na poli hodně zlé. Snažím se proto dostatečně pít a nosit pokrývky hlavy. Jinak jsem ráda, že je hezké počasí. Léto patří mezi mé oblíbené roční období,“ říká Marie Boříková z Nezdic.

„Jsem radši, když je pod mrakem. Když mám něco kolem chalupy udělat, raději si ráno přivstanu a udělám to, když je chládek. Přes den se spíš držíme v chalupě. Tohleto počasí a výkyvy už nejsou pro mě. Špatně se dýchá. Je to úmorné. Snad to přežijeme. Už mi bude osmdesát let,“ říká důchodkyně Miluše Fornouzová z Měčínska.

„Kardiaci a astmatici by neměli mezi jedenáctou až patnáctou hodinou vycházet na přímé slunce. Měli by se držet ve stínu, dostatečně pít, nepracovat venku a vyvarovat se jakýmkoliv aktivitám na slunci. Podobná opatření by si mohla vzít k srdci i většina ostatních. Vyvarujte se dlouhým jízdám v autě, pochodům a u dětí dbejte na pokrývky hlavy. Vhodné není ani přílišné vystavování se slunci přes poledne,“ radí tisková mluvčí Záchranné služby Plzeňského kraje Lenka Ptáčková.