Pro otevření turistického hraničního přechodu Modrý sloup se vyslovili zástupci bavorské strany na konferenci, která se konala včera k tomuto problému. Jednání o otevření tohoto přechodu už trvají 15 let. Údajnou překážkou pro otevření Modrého sloupu je populace tetřeva hlušce, který je citlivý na rušení.

„S důvěrou hledíme do budoucnosti a doufáme, že se nalezne ekologické řešení, které bude umožňovat otevření tohoto hraničního přechodu,“ řekl na konferenci ředitel Správy Národního parku Bavorský les Karl-Friedrich Sinner. Zároveň projevil názor, že pravidelné dlouhodobé otevření stezky by mělo za následek snížení denního počtu návštěvníků a tím i menší ohrožení populace tetřeva.

Stejný názor na konferenci prezentoval předseda účelového sdružení obcí v Národním parku Bavorský les Hainz Wolf: „Přes všechen respekt k přírodě musí být umožněno vytvořit `most setkávání´. Pokud mají oba národy srůstat dohromady, musíme jim tuto možnost nabídnout.“

Své velké zklamání nad celou věcí projevil také předseda Euroregionu Bavorský les - Šumava Kaspar Sammer: „Výsledkem naší dosavadní spolupráce jsme velmi zklamaní a snahy naší patnáctileté práce již nemůžeme dále tlumočit našim občanům.“

Zajímavé je, že přání otevřít přechod na konferenci projevili také téměř všichni zástupci z české strany. Ředitel Národního parku Šumava František Krejčí dokonce ve svých slovech potvrdil empirickou zkušenost, že pohyb lidí zřejmě tetřevovi vůbec nevadí. “Největší výskyt tetřeva zaznamenáváme v místech, kde turistická trasa existuje a velký výskyt je také v místech, kde probíhá lesnická činnost po orkánu Kyrill.“

Na otázku Deníku, kdo vlastně si otevření přechodu nepřeje, jsme dostali mnoho vyhýbavých odpovědí vymlouvajících se na zákon a legislativu. O zájmu zachování populace tetřeva jako o důvodu nepadlo ani slovo.