Jejich přemnožení také napomohla teplá zima, kdy jich více přezimovalo na svých hostitelích, tedy na myších a ptácích. V lékárně už vakcinu prakticky nedostanete, mají ji jen očkovací centra. A tu dostanou přednostně ti, kteří už byli očkováni první dávkou a musí tedy dostat druhou a třetí, aby očkování mělo smysl.
Předpověď Českého hydrometeorologického ústavu, který se zabývá předpovědí aktivity klíštěte přitom uvádí stupeň 3, který je označován za největší riziko. Pro tento stupeň platí doporučaní použití repelentu, prohlídka těla večer i ráno, nevstupovat vlně do smíšených a listnatých porostů, pohyb pouze po zpevněných cestách.
Napadeni klíštětem můžete být i přes používání ochranných pomůcek, jako je dostatečné oblečení, uzavřená obuv a repelenty. V tomto okamžiku jste vystaveni riziku vzniku onemocnění, jehož úspěšnou léčbou je včasná diagnóza. Pokud si chcete být jisti, zda klíště, které jste vyjmuli z kůže, není nakažené, vložte ho do igelitového sáčku a neprodyšně uzavřete. Nezáleží na tom, zda je klíště mrtvé, nebo živé, nesmí být ale spáleno. Tento vzorek můžete odeslat na odělení parazitologie v Českých Budějovicích.
„Odpověď odesílatel klíštěte dostane do 5 pracovních dnů,“ řekla deníku vedoucí laboratoře parazitologie Miroslava Burýšková. „Tato včasná diagnóza pak usnadní léčení, kdy mnohdy stačí pouze týdenní léčba antibiotiky,“ vysvětluje význam laboratorních testů Burýšková.
Bohužel toto důležité vyšetření není hrazeno žádnou zdravotní pojišťovnou. Cena vyšetření boleriózy je 519 Kč a encefalitidy 678 Kč. Při napadení více klíšťaty najednou je vyšetření prováděno za cenu jednoho ze všech doručených klíšťat. Všechny další informace o kontaktech získáte na telefoním čísle 724 731 832.