„Park chráněný státem spravují Plzeňské pivovary, státní podnik,“ říká cedule před vstupem do parku u zámku Lázeň v Chudenicích. „Nespravuje – česká katastrofa,“ dopsali na ceduli turisté. Stejného názoru jsou i chudeničtí zastupitelé, kteří už pivovaru hrozili žalobou.
„Stav zámku je katastrofální a provozní budovy jsou na tom ještě hůř. Podobně je to i s parkem, kde rostou náletové dřeviny a keře už připomínají džungli. Chtěli jsme s Plzeňským Prazdrojem jednat už v minulosti, ale jeho představitelé nám jen arogantně naznačili, že oni jsou kolos, se kterým se nemůže měřit takový trpaslík, jakým jsou Chudenice,“ uvedl včera starosta Chudenic David Klíma. Ten se včera znovu setkal přímo v zámeckém parku s pracovníky technického úseku Prazdroje.
Zámek, který po znárodnění pivovary získaly, sloužil jako ubytovna ROH, po roce 1989 v něm byl hotel. Ten je od konce loňského roku zavřený.
Stav zámku i parku, kde během uplynulých let popadalo několik stromů, zástupci Prazdroje omlouvají restituční kauzou. „Ta se táhne více než deset let, a pokud nemáme jistotu, že zámek bude jednou v našem vlastnictví, nemůžeme do něj investovat velké částky. Omezili jsme se pouze na minimální údržbu, která ročně představuje několik stovek tisíc korun,“ uvedl na včerejším jednání mluvčí Plzeňského Prazdroje, a.s., Alexej Bechtin. S takovým postojem ale obec nesouhlasí, protože ze střechy padají tašky a budova se stává nebezpečnou. „Restituční kauza je jen výmluva. Pivovary se mají o objekt ze zákona starat, což evidentně nedělají už řadu let,“ dodal zastupitel Josef Beník.
Plzeňský Prazdroj sice dostával peníze od nájemců, kteří v zámku provozovali hotel a restauraci, kde tyto prostředky ale skončily, nikdo neví. „S některými nájemci máme špatné zkušenosti, poslední, který nám dlužil nemalé částky, někam zmizel,“ dodal mluvčí Prazdroje.
Chudenickým starousedlíkům je do pláče. „Pamatuji si zámek jako velké lákadlo pro turisty. Teď je z toho ruina, o kterou se pivovar léta nestaral,“ říká smutně jedna z obyvatelek Chudenic.
Prazdroj už se prostřednictvím Okresního soudu v Klatovech snažil majetkové vztahy urychlit, výsledek je ale v nedohlednu. „Se starostou Chudenic jsme se nakonec dohodli na tom, že nejzávažnější nedostatky odstraníme do měsíce, na dalších budeme průběžně pracovat,“ slíbil Bechtin.